(2 7 Aralık 2020 tarihinde meydana gelen Elazığ depremi nedeniyle İnşaat Mühendisleri Odası

İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklama 27 Aralık 2020)

 

 

 

 

 

27 Aralık 2020 tarihinden Elazığ merkezli bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesine göre 5,6 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır, Malatya gibi çevre illerden de hissedildi. îlk belirlemelere göre can kaybı olmadı. Depremi hisseden bölgelerde yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

 

Hatırlanacaktır, bir sene önce 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ yine 6,5 büyüklüğünde bir depremle sarsılmış, 41 vatandaşımız hayatım kaybetmişti. Anlaşılan o ki depremler bölgeyi tehdit etmeye devam ediyor.

 

 

 

Bugün aynı zamanda 35 bin vatandaşımızın hayatım kaybettiği 1939 Erzincan depreminin de yıldönümü. 30 Ekim’de ise İzmir’de ciddi hasara ve can kaybına yol açan Ege Denizi merkezli bir deprem meydana geldi.

 

 

Her deprem Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya çıkanyor. Bu gerçeği kabul etmeyen yok ; ancak gereğinin yerine getirildiğini söyleyebilmek mümkün değil. 24 Ocak 2020 Elazığ depreminde orta derecede hasar alan binaların bile kullanılmaya devam ettiği düşünüldüğünde karşı karşıya kalman tehlikenin derecesini anlamak mümkündür.

 

 

 

Evet, Türkiye bir deprem ülkesidir ve İstanbul’u da içine alan Marmara depremi olası depremler arasındadır. Olası İstanbul depremi için beklenen büyüklük, açık ki İstanbul’da telafi etmenin mümkün olmayacağı düzeyde can ve mal kaybına yol açacaktır.

 

 

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak bugün yaşanan Elazığ depremi ve 1939 Erzincan depremi vesilesiyle bir kez daha hatırlatıyoruz: Başta İstanbul olmak üzere Türkiye deprem tehdidi altındadır. Bir an önce kentlerimiz depreme göre düzenlenmeli, yapılarımız güvenli hale getirilmelidir. Hiç şüphe yok İd bunun için ulusal seferberlik ilan edilmeli; merkezi yönetim, yerel yönetim, üniversiteler, meslek odaları ve vatandaş işbirliği sağlanmalıdır. Mevcut yapı stokunun depreme dayanmasının mümkün olmadığı ortaya çıktığına göre işe buradan başlamak ve olanca hızla yapıl ann deprem güvenliğini sağlanmak kaçınılmazdır. Eğer bu yapılmazsa vebali merkezi ve yerel yönetimlerin üzerinde olacaktır.

 

 

 

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası ♦

İstanbul Şube Yönetim Kurulu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir