Türkiye Barolar Birliği, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen,10 kentte yıkıma ve binlerce yurttaşın ölümüne neden olan depremlerde yıkılan binaların yapımında yetkili ve sorumlu olan müteahhitler ve tüm şüphelilerin tespiti ve haklarında kamu davası açılması için suç duyurusunda bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçeleri merkezli medyana gelen iki depremde yıkılan binaların yapımında sorumlu olan müteahhitler ile projelerine onay veren, denetimleri gerçekleştirmeyen idari görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

 

 

 

TBB suç duyurusu dilekçesinde, binaları inşa eden müteahhitler, fenni mesulleri, uzmanlık konularına ve ilgili kanunlarına göre sorumlulukları bulunan her türlü teknik görevliler, her türlü yapı denetim görevlileri ve ilgili kişiler binalara yapı kullanma izin belgesi veren, oturma izni veren görevli ve yetkililer, onlara bu yönde emir ve talimat veren yetkililer, denetim görevini yerine getirmeyen ilgili belediye, bakanlık yetkilileri ile depremin gerçekleşmesinin ardından arama ve kurtarma çalışmalarının geç, eksik ya da hatalı başlaması neticesinde kayıpların artmasına sebep olan sorumlular hakkında soruşturma yürütülmesi istendi.

SORUMLULAR HAKKINDA ‘KASTEN ÖLDÜRME’ SUÇUNDAN CEZA TALEBİ

 

 

 

 

Dilekçede, Türk Ceza Kanunu’nun ‘kasten öldürme’ başlıklı 81. maddesi ve ‘kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi’ başlıklı 83. maddesi uyarınca kovuşturma başlatılması ve ceza verilmesini talep etti.

 

 

 

 

Ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 43/2. maddesinde yer alan zincirleme suç kavramı da tartışılarak, soruşturmada bu maddenin de dikkate alınması gerektiğinin altı çizildi.

 

 

 

 

SÜREÇ TAKİP EDİLECEK

TBB tarafından yapılan açıklamada, delillerin yok olmaması ve karartılmaması için numunelerin alınması ve incelenmesi dahil yürütülecek tüm işlemlerde gönüllü ve alanında uzman avukatlardan oluşturulacak komisyon ile teknik bilgiye sahip meslek örgütleriyle iş birliği içerisinde sağlıklı bir soruşturma süreci yürütülmesinin temini ve tüm şüphelilerin tespiti için çalışmalara başlandığı belirtilerek sürecin etkin bir şekilde takip edileceği ifade edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir