Deprem gerçeği karşısında hazırlıklı olmamaktan yakınan Doğal Afet Sigortaları Kurumu Genel Müdürü İdris Serdar, “Dünya çapında bilim adamlarımız var. Yeterli sayıda teknik eleman ve mühendisimiz var. Ama bu konuda ileri bir adım atamıyoruz.” dedi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Genel Müdürü İdris Serdar, “Uluslararası Deprem Sempozyumu Kocaeli 2007″de yaptığı konuşmada, dünya çapında bilim adamlarımız ve yeterli sayıda teknik elemanlarımız olmasına rağmen, deprem konusunda ileri bir adım atılamadığını söyledi. Kocaeli’nde dün başlayan ve yarın sona erecek sempozyuma yurtiçi ve yurtdışında toplam 650 araştırmacı katılıyor. Sempozyumda ayrıca 17 Ağustos Marmara Depremi’nin öncesi sonrası ve şimdiki durumu da ele alınıyor. Mimarlık, Mühendislik, Hukuk, Tıp, Sosyal ve Yer Bilimleri ana başlıkları altında yer alan 121 özel konu ile ilgili 176 sözlü ve 49 poster sunum, yurtdışından katılan 59 ve yurtiçinden gelen 164 araştırmacı tarafından gerçekleştirilecek. Ayrıca konularında uzman ve alanlarında önde gelen yurtiçinden 8 ve Almanya, Japonya, Pakistan ve Makedonya’dan davet edilen 5 bilim insanı diğer katılımcılarla bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) tarafından üçüncüsü düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mithat Fırat Özer, depremi yaşadıkları gibi tüm yönleri ile Kocaeli’nde tartışmak istediklerini söyledi. Unutulmaya yüz tutan bir gerçeği bir kez daha hatırlatmak istediklerini belirten Özer, bu alanda en kapsamlı sempozyumu düzenlediklerini aktardı. DASK Genel Müdürü İdris Serdar, deprem bölgesinde bulunan Türkiye’nin bu gerçeği halen ciddiye almadığını vurguladı. Deprem olgusunun en az iç hizmetler ve milli savunma kadar önem arz ettiğini belirten Serdar şunları söyledi: “Bu kadar önem arz etmesine karşılık, bu hizmetlerin yürütülmesi için sağlıklı bir örgütlenme yapısı henüz kurulamamıştır. Deprem mevzuatımız yeterli değil. Depremden sonra verilen hizmetler alanında kurumlar arasında yetki karmaşası var. Depreme karşı dayanıklı malzemelerin üretiminde sağlıklı bir denetim bulunmuyor. Toplum deprem konusunda henüz tam olarak bilinçlendirilmedi. Bireye herhangi bir sorumluluk yüklenmedi bu alanda. Hasarların azaltılması için sigorta sistemi tam olarak oluşturulmadı. Buna karşılık dünya çapında bilim adamlarımız var. Yeterli sayıda teknik eleman ve mühendisimiz var. Ama bu konuda ileri bir adım atmıyoruz.”

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu da, depremden sonra ihtiyaçlar belirlenmeden yardımların yapıldığını belirterek, bunun daha düzenli şekilde yapılmasının şart olduğunu söyledi. Konuşmalardan sonra sempozyuma katkı sağlayan kurum ve kuruluşlara plaket verildi ve kurulan stantlar gezildi.

Sempozyumun dünkü bölümünde Kocaeli Valiliği Sivil Savunma Müdürlüğü, Kızılay, Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Kocaeli Yükseköğrenim Derneği Arama Kurtarma ve Medikal Ekibi (KYÖD-SARMED), Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti Kocaeli Şubesi (TRAC), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Kocaeli Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı kendi stantlarını ilgili yerlere kurarak sempozyuma katkıda bulunuyor. Ayrıca Kızılay, ek bir stant kurarak sempozyum boyunca kan bağışı alıyor.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir