Fatih Koleji’nin deprem açısından riskli zemin yapısına sahip, eski mezarlık alanı olan Silivri’deki 5 bin 702 metrekarelik arazisinde, dört katlı okul yapmak için yaptığı plan tadilat teklifi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde kabul edildi.

Silivri Belediyesi’ne başvuran Fatih Koleji, imar planlarında yalnızca iki katlı konut yapılmasına izin verilen araziye dört katlı okul yapabilmek için, arazinin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda “Özel Eğitim Tesis Alanına” alınmasını talep etti.

İlçe belediyesinin onayladığı değişiklikle ilgili Büyükşehir Belediyesi İmar ve Planlama Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda, kurumlardan alınan görüşe yer verildi. Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü, raporunda arazinin Jeoloji ve Yerleşime Uygunluk Haritaları’nda “Önlemli Alanlar 1” lejantında kaldığını belirterek, imar planındaki 2 kat yüksekliğin korunması koşuluyla yapılaşma olabileceği yönünde görüş bildirdi. Buna rağmen komisyon tadilatı uygun gördü. Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz hafta cuma günü yaptığı oturumda oy çokluğuyla kabul edilen plan tadilatı teklifine, CHP Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, ret oyu verdi. Sağ, “Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü’nün olumsuz görüş bildirmesine rağmen sadece bir cemaate ait olduğu için bu plan değişikliği onaylandı. Eğer bir deprem sırasında bu okuldaki çocuklara bir şey olursa bunun sorumluluğu Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerine aittir. Bu plan tadilatıyla ilgili olarak Cumhuriyet Baş Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan ise Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü’nün görüşüne rağmen arazinin ilçenin en sağlam yeri olduğunu savundu.

Kaynak: Hürriyet

2 Comments

 1. Sene 1996 İzmitte bir onarım çalışmasının birinci bölümü bitmek üzere tarihi dokunun yaşaması için mutlaka insanlara ihtiyacı var ve şimdiki Tarlabaşı gibi bir çok yapı boş yada kapasitesinin çok altında kullanılıyor.
  Kültür Müdürlüğü ile bir proje geliştirdik. Evlerde Kocaeli Üniversitesinin öğrencileri barındırılacak böylelikle hem aileler gençlere gözkulak olacaklar, hem de bu dokuda oturan ailelere gelir sağlanacak. Ayrıca belediye de gençlere bazı kolaylıklar sağlayacak.
  Rektörle görüşülmeye gidildi. Rektörün odasında bir maket var. Ölçeğini tahmin etmeye çalışıyorum. 1/50 gibi duruyor ama pencereleri çok küçük, katlar bir garip… diğer taraftan da kapılara, pencerelere bakınca 1/200 gibi ama devasal birşey.
  Rektör “bizim de öğrenciler için Kaptan Arifte yurt projemiz var.5000 kişilik bir yurt binası inşa edeceğiz. Sizin önerinize ihtiyacımız yok” dedi.
  O anda maketin ölçeğini anladım. Ve dehşete kapıldım.
  Deprem gecesi aklıma ilk gelen şey ya Türkiye’nin parası olsaydı da bu 5000 kişilik yurt binasını fay hattının üzerinde yaptırsaydı şimdi ne yapardık? oldu.
  Bazen fakirlik işe yarıyor.

 2. Türkiye bir garip ülke. 1999 depreminden sonra bile fay hattı belediye meclis kararıyla şehir dışına taşınmıştı. Bu da klasik bir Türkiş mönü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir