AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, iki büyük depremin ardından toplam 3 bin 858 artçı sarsıntı yaşandığını kaydetti. Yer kabuğunda 7,3 metreye kadar yer değiştirmeler olduğunu bildiren Tatar, kar yağışının devam ettiği noktalar için de çığ ve heyelan uyarısı yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) sahadan gelen bilgiler ışığında Kahramanmaraş merkezli depremlerde yer kabuğundaki yer değiştirmelerin 7,3 metre kadar olduğunun belirlendiğini bildirdi.

 

 

 

 

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, AFAD Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. İki büyük depremin ardından bölgede 3 bin 858 artçı sarsıntının yaşandığını kaydeden Tatar, şöyle devam etti: “Konuştuğumuz dakikalarda bile 3 bin 900’ü aştığını söyleyebiliriz.”

 

 

 

 

Kar yağışının devam ettiğini bildiren Tatar, “Kar yağan noktalarda çığ olabilir Kırsala yakın bölgelerde çığ, heyelan ve kaya düşmesi tehlikesi bulunuyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tatar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

 

 

 

“Bu deprem son 2 bin yıllık en büyük deformasyona denk geliyor. Bu deprem Anadolu coğrafyasının son 2 bin yılda yaşadığı en büyük deprem. Bu 2 depremin toplam etki süresi 2 dakikalık bir süreye yayılıyor. Derinliği ortalama 8.5 ile 10 kilometre. Doğu Anadolu Fay zonunun 5 ayrı parçası bu deprem sonucunda kırıldı.

 

 

 

 

Hatay’ın hemen kuzeyinden itibaren sayacak olursak, daha kuzeye doğru Hassa Kırıkhan olarak devam ettiğini biliyoruz. Şu ana kadar çok yoğun bir artçı sarsıntısı var.

 

 

 

 

Şu ana kadar 3 bin 858 artçı yaşandı. Konuştuğumuz dakikalarda bile 3 bin 900’ü aştığını söyleyebiliriz. Bu deprem yaklaşık 110 bin km²’lik alanda doğrudan etki yaratmış durumda. Avrupa’daki birçok ülkenin yüzölçümünden daha geniş bir alana yayılmış bir deprem karşı karşıyayız.

 

 

 

 

Hasarlı binalardan uzak durulmalı. Bu binalarda da yıkım olabilir. Uzak durmak da fayda var.

 

 

 

 

İki büyük depremde ortaya çıkan enerji miktarı çok büyük. Yer kabuğunda sahadan gelen bilgilere göre de 7,3 metreye kadar yer değiştirmeler var.

 

 

 

 

Kar yağan noktalarda çığ olabilir Kırsala yakın bölgelerde çığ, heyelan ve kaya düşmesi tehlikesi bulunuyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir