Davutpaşa’daki havai fişek imalathanesinde ocak ayında meydana gelen patlamayla ilgili olarak işyeri sahibi 1. dereceden kusurlu bulundu. Zeytinburnu Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi de kusurlular arasında…

21 kişinin can verdiği patlamayla ilgili bilirkişi raporunda, maytap ve fişek olarak tanımlanan malzemelerin imalatının özel izin ve emniyet gerektirdiği, ancak enkaz alanında özel önlemlerin göze çarpmadığı belirtildi.

Zeytinburnu Davutpaşa’daki bir havai fişek imalathanesinde 31 Ocak’ta meydana gelen ve 21 kişinin ölmesine sebep olan patlamayla ilgili olarak 5 kişilik bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda, olay sırasında hayatını kaybeden işyeri sahibi Selçuk Başlar birinci dereceden kusurlu bulundu. Raporda ayrıca, Zeytinburnu Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de kusurlu olduğu vurgulandı.

Rapor savcılığa ulaştı

Oluşturulan heyette yer alan, “inşaat ve kimya mühendisi, patlayıcı madde ve bomba uzmanları” tarafından hazırlanan 16 kişilik bilirkişi raporu savcılığa ulaştı. Raporda, patlamanın kimyasal maddelerin reaksiyon göstermesi sonucu meydana geldiği ve dar alanda yüksek miktarda patlayıcı madde bulunması sebebiyle tahribat gücünün yüksek olduğu vurgulandı. Raporda şöyle denildi:
“Olayda hayatını kaybeden imalatçı Selçuk Başlar, dar bir alanda yüksek miktarda kimyasal madde bulundurduğu gerekçesiyle birinci derecede kusurludur. Ancak, imalathane ruhsatsız ve kaçak olarak çalışmaktadır. Buranın denetimini yapmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görevli yerel kurum Zeytinburnu Belediyesi de sorumludur.”

İskân izni bulunmayan binanın kaçak olduğu vurgulanan raporun son kısmında ise “Yapılan incelemeler sonucunda, binanın iskânsız ve tamamen kaçak olduğu anlaşılmıştır. Bina teknik açıdan hatalı olarak yapılmış ve yapımında yanlış malzemeler kullanılmıştır” denildi. Raporda, miktar konusunda ise tespit yapılmadığı da kaydedildi.

Dava açılacak

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, hazırlanan rapor üzerine İstanbul Büyükşehir ve Zeytinburnu belediyeleri hakkında soruşturma yapmak için İçişleri Bakanlığı’ndan izin alacağı, soruşturma sonunda olaydan dolayı kusurlu bulunan sorumlular hakkında dava açacağı öğrenildi.

Bu arada, patlamayla ilgili, İçişleri Bakanlığı ile İstanbul Valiliği hakkında yürütülen soruşturmanın da devam ettiği öğrenildi.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir