Sultanahmet’teki Four Seasons Otel’in kapasitesini artırmak amacıyla Osmanlı ve Bizans dönemi kalıntılarının üzerinde yükselmeye başlayan inşaat için Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen, inşaat alanında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Branda ve tentelerin ardında devam eden inşaat çalışmalarını yürüten firma kendilerine durdurma uyarısı gelmediğini belirtirken, Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhçu, ilgili kurumlara yazı yazarak gereğinin yapılmasını istediklerini açıkladı.
Milliyet’in ortaya çıkararak ısrarla takip ettiği inşaatla ilgili Danıştay 6. Daire verdiği yürütmeyi durdurma kararı henüz etkisini gösteremedi. Roma-Bizans-Osmanlı kültür mirası’nın yok sayıldığı ve “Kullanım kararlarında hukuka uyarlık görülmediği” şeklindeki Danıştay kararına rağmen çalışma sürüyor.

Otel inşaatını yürüten Kovuk İnşaat yetkilileri, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan kendilerine “inşaatın durdurulmasına” ilişkin bir tebliğ yapılması gerektiğini ancak henüz böyle bir tebliğde bulunulmadığını söylediler. Bir firma yetkilisi, “Kurulun, Danıştay’ın kararı üzerine hukukçulara danıştığını biliyoruz. Açıkçası inşaat durdurulur mu, durdurulmaz mı bu bilinmiyor. Ankara’ya, hukukçulara görüş sorulmuş. Kararı bekliyoruz” dedi. Four Seasons Oteli işletmecisi Astay Gayrimenkul İnşaat’ın sorumlusu Atilla Öztürk ise, kararın inşaatı durdurmakla ilgili olmadığını savundu.

‘Karardan haberimiz yok’
İstanbul 1 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu yetkilileri ise, şu anki süreçle ilgili genel müdürlüğün izni olmadan açıklama yapamayacaklarını söylediler. Prof. Dr. Fehmi Kızıl ise mahkeme kararından haberi olmadığını açıklayarak, “Tabii ki mahkeme kararı varsa, gereğini yaparız.”

Bakan Günay: Yargı kararını uygulayacağız

Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Milliyet muhabirine yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Yargı kararını uygulayacağız. Geçmişten gelen bir süreç yaşanmıştı. Konuyu bilim çevreleriyle görüştük. Onlar da geç kalındığını söylemişlerdi. Ancak, Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı vermiş. Bu konuda, Bakanlık olarak ilgili belediyeye gerekli talimatları verdik. Yargının vereceği nihai kararı hep beraber bekleyeceğiz.”

Danıştay’ın kararına itirazda bulunduklarını belirten İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kararın uygulanmasını, inşaat ruhsatını veren ilçe belediyesinin değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Hemen durdurulabilir
Eyüp Muhçu, Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının gereğinin yapılmasını beklediklerini belirterek, Büyükşehir ve Eminönü belediyelerinin inşaatı hemen durdurmasının mümkün olduğunu söyledi. Muhçu şöyle konuştu:
“Danıştay 6.Dairesi 14 Mart 2008’de yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak kararın yazımı ve dağıtımı için bir zamana ihtiyaç duyuluyor. Kültür Bakanlığı, İstanbul Valiliği aracılığı ile inşaat faaliyetinin durdurulmasını sağlayabilir.”
Eminönü Belediyesi yetkilileri, Belediye Başkanı Nevzat Er’in henüz yargı kararını görmediğini ancak mahkeme kararının yerine getirileceğini açıkladı.

Kaynak: Milliyet

One Comment

 1. Hiç merak etmeyin dostlar…
  İnşaat biter, otelin açılışı bakan ve başbakanlar yaptıktan sonra;
  gerekli karar iletilir ve böylece tarih ve kültür KURTULUR 7 KURTARILIR…
  Selam olsun O bürokratlara..

  Kültür bakanlığı var.. kültüre bakmak için..
  Duydunuz mu : MNG ye izin verilmiş KÜLTÜR BAKANLIĞIMIZDAN DENİZİ DOLDURMAYA DEVAM İÇİN..

  TEŞEKKÜRLER KÜLTÜR BAKANIM.. Umarım oteli de siz açar ve kral dairesinde denize bakarsınız..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir