Metrobüs projesinin temeli Ekim 2005 tarihinde Topkapı-Çobançeşme arası D-100 Karayolu (E-5) şerit düzenlemesi ve yan yol inşaatı çalışmasıyla atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilk ihalesi 11 Ekim 2005 tarihinde yapılan “lastik tekerlekli tramvay” (metrobüs) sistemini, 1 Mayıs 2006 tarihindeki Taksim-Kabataş finikülerin deneme seferinde ilk kez kamuoyunun gündemine getirdi. Topbaş, ilerleyen zamanlarda yaptığı açıklamalarda metrobüs sisteminin ilk olarak 2006 yılında eğitim-öğretime yetiştirileceğini açıklamış, daha sonra da bu tarihi 15 Eylül olarak ifade etmişti. Başlangıç tarihi Ekim 2005 olan metrobüs çalışmaları 17 Eylül günü devreye sokuldu. Ancak devreye birçok eksiklik, aksaklık da girdi. Tek başına sadece sistemin dönüş rampalarının olmaması bile sistemi tıkadı.

1 HAT İÇİN 3 İHALE

Sistemin ilk etabı olan Küçükçekmece-Topkapı arasındaki tek hat için üç ayrı ihale yapıldı. İlk ihaleyi, 15 milyon 850 bin YTL bedelle, Birlik Vakfı’ndan Başbakan Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Hasan Kalyon’un sahibi olduğu Kalyon İnşaat kazandı. İkinci ihaleyi de yine Kalyon İnşaat, 14 milyon 500 bin YTL’ye kazandı.

Topkapı-Küçükçekmece arası D-100 Karayolu metrobüs ulaşım hattı ile Çobançeşme-Küçükçekmece ilave yol ikmal inşaatı ihalelerini Özka İnşaat ve As-Ça inşaat kazandı. Metrobüs sisteminin tam devreye girmesiyle birlikte hat üzerindeki otobüs ve minibüsler de kaldırılacak.

KAMUOYU ‘FİYASKO’ DİYOR

Başkan Topbaş, sistemi başarı olarak değerlendirirken, kamoyu sistemin aksaklık ve eksiklikleriyle devreye sokulmasını fiyasko olarak değerlendirdi. Dönüş rampalarının olmaması, durak ve geçişlerin yapıldığı turnikelerin oluşturulmaması, üst geçitlerin darlaştırılarak vatandaşın adım atmasını zorlaştırması, aracın şoförsüz gitmesini sağlayan manyetik çivilerin yerleştirilmemesi gibi çok sayıda eleştirilere neden oldu.

29 EKİM’DE AVCILAR DEVREDE

ŞU anda Küçükçekmece-Topkapı hattında 10 durak yer alıyor. Topkapı-Avcılar hattı da 29 Ekim’e yetiştirilecek. Bu hatta da 14 durak bulunuyor. Hattın 1. Etabı Topkapı-Avcılar İstanbul Üniversitesi Kampusu yol uzunluğu 20 kilometre. D-100 Karayolu’ndaki metrobüsün ikinci etabı, Topkapı-Mecidiyeköy, üçüncü etabı olarak da Boğaz Köprüsü üzerinden geçerek, Mecidiyeköy-Fenerbahçe Stadı olarak planlanıyor.

Kaynak: Akşam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir