‘Çim’ işkencesiGeçtiğimiz susuz yazda, Başkentlilerin görmeye alıştığı su tankerleri sol şeritteki yerlerini yeniden aldı. Orta refüjlere ekilen çimlerin bilinçsizce seçildiğini ve sulandığını belirten uzmanlar Büyükşehir Belediyesi’nin büyük bir hata yaptığını öne sürdüler.

HAVALARIN ısınmasıyla beraber, geçen susuz yazda, Başkentlilerin görmeye alıştığı su tankerleri tekrar sol şeritlerdeki yerlerini aldı. Trafiğin en yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde sol şeride parkeder gibi orta refüjdeki çimleri sulayan tankerler sürücüleri isyan ettiriyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin kentin en işlek caddelerinde orta refüjlerde yaptığı çim çalışmaları da trafiğin aksamasına neden oluyor. Arkasına iple bağladığı üç dört adet kukayla kendince önlem aldığını düşünen tanker şoförleri ve Başkentli sürücüler arasında da zaman zaman sürtüşmeler yaşanıyor.

Zemini de ıslatıyor

Su tankerlerinin yaptığı sulama nedeniyle Konya ve Eskişehir yolu gibi en işlek yolların da sol şeritleri ıslanıyor. Sürücülerin zemindeki ıslaklık yüzünden yavaşlamasına ve ani fren yapmasına neden olan “sulanmış sol şeritler” kazalara davetiye çıkarıyor.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ertuğrul Yazgan, orta refüjlere konulan rulo çimlerin Başkent’in iklim yapısına uygun olmadığını öne sürdü. Büyükşehir Belediyesi’nin Başkent’in iklimini bilmezden geldiğini iddia eden Yazgan şöyle konuştu:

“Tasaruftan bahsedilen şu dönemde Büyükşehir Belediyesi’nin çok su gerektiren bu çimleri kullanması akıl almaz bir harekettir. Bunun yerine kurak peyzaj bitkileri kullanılsa hem sudan tasarruf edilir hem de bakımı kolaylaşır. İşi daha pahalıya mal ederek zorlaştırmalarını anlayamıyoruz. Bu çimlerin sulaması, bakımı, biçimi zahmetlidir. Üstelik tankerler bu çimleri çok bilinçsiz suluyor.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir