DenizTemiz Derneği/TURMEPA’nın, Van Gölü kıyılarını temizlemek üzere düzenlediği “Van Denizini Yaşatalım” kampanyası, yarın “Van Denizi Kıyı Temizliği” ile başlayacak.

DenizTemiz Derneği/TURMEPA’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, dernek, “Doğu Anadolu’nun denizi” olarak da adlandırılan Van Gölü’nün yaşaması için yapılacak çalışmalara öncülük etmek, halkı bilinçlendirmek ve kamuoyu oluşturmak üzere harekete geçti. DenizTemiz Derneği/TURMEPA, hazırladığı kampanyayla, Van Gölü’nün kirliliğine dikkat çekmek ve özellikle çocuk ve gençleri deniz ve kıyıların korunması konusunda bilinçlendirmek için bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. 9 Mayıs’ta Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın himayesinde, TURMEPA Onursal Kurucu Başkanı Rahmi M. Koç ve tüm dernek yönetim kurulu üyelerinin de katılımıyla gerçekleştirilecek etkinlik çerçevesinde “Van Denizi Kıyı Temizliği” günü düzenlenecek.

Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan DenizTemiz Derneği/TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu, Avrupa’nın 5’inci büyük gölü ve Doğu Anadolu’nun bir anlamda denizi olan Van Gölü’nün, bilinçsiz yapılaşma, atıklar ve koruma yapılmaması nedeniyle doğallığını yitirme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Acilen önlem alınmazsa, 10-15 yıl sonra artık Van Gölü’nün özel balığı inci kefalinin soyunun tükeneceğini dile getiren Cerrahoğlu, “Bölgede çok önemli, tarihî, turistik ve ekolojik zenginlik kaynağı olan Van Gölü, acil önlemlerle kurtarılabilir. İşte bu nedenle dernek olarak, kıyı şeritlerimizin yanı sıra Van Gölü’nü de programımıza dahil ettik. Çünkü Van Gölü’nün yok olmasını önleyebilecek olan yine biziz.” dedi.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir