İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çocuklara çevre bilincini kazandırmak amacıyla 580 bin YTL’ye çizgi film hazırlattı. Çevre Bey isimli çizgi film, yapılan galanın ardından dün gösterime girdi.

Türkiye’de ilk kez performans yakalama (motion capture) teknolojisiyle çekilen çizgi filmin kahramanını oyuncu Mehmet Ali Alabora canlandırdı. Çalışmalarına 2006 yılında başlanan Çevre Bey çizgi filmi, tüm ilkokullarda gösterilecek.

Büyükşehir Belediyesi, ‘Çevrenin Korunması, Ağaç Sevgisi, Çöp, Deniz Kirliliği ve Erozyon Konularını İçeren 30 Dakikalık Çizgi Film’ ihalesini 16 Ağustos 2006’da yaptı. İBB Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nce yapılan ihaleyi 580 bin YTL’ye Kültür AŞ kazanmıştı. Çevre Bey çizgi filmi projesinde 7’si seslendirme sanatçısı, biri baş aktör (Mehmet Ali Alabora), biri film müzisyeni, biri deniz ekolojisi uzmanı, biri davranış biyolojisi uzmanı, biri çocuk psikolojisi uzmanı ve biri çizgi film yönetmeni olmak üzere 13 kişilik bir ekip görev yaptı. Çevre Bey’in çekimlerinde, Tom Hanks’in oynadığı “Kutup Ekspresi” çizgi filminde uygulanan “performans yakalama” tekniği kullanıldı.

Yönetmenliğini Fehmi Gerçeker’in yaptığı çizgi filmin müziklerini Ali Otyam besteledi. Prof. Dr. Bengi Semerci’nin psikolojik danışmanlığını yaptığı çizgi filmde “Mucit Dede”yi Gazanfer Özcan, “Müteahhit”i Mustafa Alabora, “Yönetici”yi Settar Tanrıöver, “Yöneticinin Karısı”nı Zeynep Irgat seslendirdi. Aralık 2007’de hayatını kaybeden Savaş Dinçel de çizgi filmde “Can” karakterinin yaşlı halini seslendirdi. Önceki gece Cemal Reşit Rey’de düzenlenen galada seyirciyle buluşan Çevre Bey çizgi filmi, 5 ay önce hayatını kaybeden Savaş Dinçel’e ithaf edildi.

Kaynak: Zaman

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen galada konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyada nüfusun hızla artışı ile birlikte doğal kaynakların da hızla tükendiğini belirterek, Büyükşehir Belediyesi olarak çevreyle ilgili ciddi yatırımlar yaptıklarını bildirdi. “İstanbul’da yeşil alanları yüzde 50 ölçeğinde arttırdık. 30 milyon metrekareden 45 milyon metrekareye çıkardık.” diyen Başkan Kadir Topbaş, çevre bilincinin gelişmesiyle gelecek kuşaklara daha iyi bir çevre bırakılacağını kaydetti ve “Çevre Bey” çizgi filmini bu amaçla hazırlattıklarını belirtti. Galaya İBB Sanat Danışmanı tiyatro sanatçısı Kenan Işık ve diğer belediye yetkilileri ile çevre ilkokullardan öğrenciler katıldı.

3 Comments

  1. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en büyük görevi bu mudur yani şimdi? En temel meseleler bir tarafta dururken nelerle uğraşıyorlar. İnanılacak gibi değil.

  2. sarıgeme çevre eğitim derneği başkanıyım çevre bey filmi cd sini nereden temin edebilirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir