Bilim insanları, Baltık’ı Karadeniz’e bağlayan dev E40 su yolundaki çalışmalardan kaynaklanan nükleer kirlenme tehdidi konusunda uyardı.

 

 

 

 

Bilim insanları ve çevre koruma uzmanları, Çernobil nükleer reaktörünün önünden geçen nehirde, 1986 felaketinden kaynaklanan ve Ukrayna’da 8 milyon insanın içme suyunu kirletebilecek radyoaktif çamurun yüzeye çıkma potansiyelini inceliyor.

 

 

 

Çernobil’deki Pripyat bölgesinin taraması Temmuz ayında başladı ve Polonya, Beyaz Rusya ve Ukrayna’dan geçerek Baltık ve Karadeniz’i birbirine bağlayan 2.000 km (1.240 mil) uzunluğundaki E40 su yolunu oluşturmak için uluslararası bir projenin parçası oldu.

 

 

 

Save Polesia koalisyonuna göre, dünyanın en kötü nükleer felaketinden sorumlu reaktörün 2,5 km yakınında kıvrılan nehir, şimdiden beşi reaktörün 10 km yakınında olmak üzere en az yedi farklı yerden tarandı.

 

 

 

Bu, Uluslararası Atom Enerjisi Birliği’nin (IAEA) Sovyet dönemi patlamasından kaynaklanan uzun süreli kirlenme nedeniyle Çernobil dışlama bölgesinin bozulmadan kalması gerektiği yönündeki tavsiyelerine aykırıdır.

 

 

 

Radyoaktif kirlilik uyarısı

 

 

Ukrayna hükümeti yetkilileri AB konsorsiyumu tarafından bir fizibilite çalışması yaptırılırken, Save Polesia, WWF ve BirdLife dahil olmak üzere bir dizi STK, hükümetin çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) yapmayarak yasayı ihlal ettiği konusunda uyarıda bulundu.

 

 

 

Bu, Ukrayna yönetmelikleri uyarınca zorunlu.

 

 

Gdansk Denizcilik Enstitüsü tarafından 2015 yılında yapılan E40 fizibilite çalışmasının, Kiev’in 100 km yukarısında bulunan dışlama bölgesi içinde tarama yapmaktan kaynaklanan radyoaktif kirliliğin sonuçlarına düzgün bir şekilde bakamadığı söyleniyor.

 

 

 

E40 projesinde lider olan Ukrayna Altyapı Bakanlığı, Guardian gazetesinin ÇED ile ilgili yorum talebini geri göndermedi.

 

 

“Orası bölgenin en kirli kısmı”

 

 

Nükleer fizikçi ve Acro’nun başkanı olan baş araştırmacı Dr. David Boilley ise, Guardian’a şunları söyledi: “Bir baraj inşa etmek ve tekneleri Çernobil reaktörünün hemen dibinden geçirmek istemeleri – benim için bu inanılmaz. Bu, bölgenin en kirli kısmı. ”

 

 

 

Sobi’de yönetici olan Dmitrij Nadeev, şirketin radyasyon üzerine araştırma yaptığını ve toprak örnekleri aldığını söyledi:

 

 

 

“Çalışanlarımızın güvenliği en önemli önceliktir” dedi.

 

 

 

Nadeev, radyasyon çalışmasını Guardian ile paylaşmayı veya işçilerin KKD taktığına dair kanıt göstermeyi reddetti. Ukrayna altyapı bakanlığı yorum talebine yanıt vermedi.

 

 

 

Hala kirli topraklarda yaşıyorlar

 

Sovyet bilim insanları, uzun süreli radyasyonun nüfus üzerindeki etkilerini incelemeye gerek olmadığını ve 1986 Çernobil felaketinin resmi ölüm oranının sadece 54 olduğunu uzun zamandır savunmuşlardı.

 

 

 

Bununla birlikte, bazı tahminler, patlamadan kaynaklanan kalıcı kirlenmenin beşte bir anlamına gelebileceğini öne sürüyor. Belarus’taki insanlar hala kirli topraklarda yaşıyor.

 

 

 

 

Kaynak : bianet.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir