Cennette 19 bin 320 kızılçam kesilecekMuğla İl Tarım Müdürlüğü, gözde turizm ve çam balı merkezlerinden Marmaris’in Osmaniye Köyü’nde açılması planlanan manganez madeninin bölgede çevre kıyımına neden olacağını rapor etti.

ZARAR BİLANÇOSU Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan gerekli izinleri alınan maden nedeniyle, 19 bin 320 kızılçamın kesileceği, bunun 10 yıllık dönemde 1 milyon 932 bin kilo çam balının üretimini engelleyeceği ve 15 milyon 456 bin YTL zarara neden olacağı belirlendi.

ZEYTİNLER TEHLİKEDE Ayrıca, 13 bin zeytin, biner incir ve armut ile 500 elma ağacı ve cip safari turlarının da madenin yaratacağı tozdan olumsuz etkileneceği vurgulandı. Rapor, Marmaris Kent Meclisi’nin, firmanın maden arama ruhsatlarının iptali için açtığı davada dikkate alınması talebiyle Muğla İdare Mahkemesi’ne sunuldu.

İŞTE DOĞA KATLİAMININ RESMİ RAPORU

Marmaris Kent Meclisi’nin başvurusu üzerine bölgeye bir ekip gönderen Muğla İl Tarım Müdürlüğü, yapım aşamasındaki 2 ocak yerindeki incelemesini tamamlayıp madenin bölge tarımına olası etkilerini raporlaştırdı. Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet Yenilmez ve Tekniker Tuğrul Yalçın’ın imzasını taşıyan raporda, şu ifadeler yer aldı.

Ocak için bugüne kadar 900’e yakın kızılçamın kesildiği bildirilen raporda, bölgede yapılan safari (cip-yaya) turlarının da madenden olumsuz etkileneceği kaydedildi.

Bölgede koruma altına alınan ’andız’ ağaçlarının bulunduğu, defne, kekik, adaçayı ve karabaş gibi şifalı bitkilerin yanı sıra bal arılarını besleyen yabani çilek, harnup (keçiboynuzu) ve püren bitkisinin yetiştiğine dikkat çekilen raporda, 12 mahalleye su temin edilen kuyunun da tehlike altında olduğu belirtildi.

50 YILDA YETİŞMEZ

Raporda, firmaya ait iki ocağın 64.4 hektarlık orman alanında faaliyet yürüteceği vurgulanırken, “1 hektarlık alanda 300 kızılçam yer alır. Bu 19 bin 320 kızılçamın kesileceği anlamına gelir. Bu çamların oluşması için en az 50 yıl gereklidir” denildi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir