Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL), yeşil ve mavinin kucaklaştığı Ordu’nun tarihi mahallelerinden biri olan Taşbaşı Mahallesi Menekşe Sokak’ın sağlıklaştırma ve sokaktaki 5 evin restorasyon projesine destek veriyor.

ÇEKÜL Vakfı Ankara Temsilcisi Faruk Soydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen ay vakıf gönüllüsü Vedat Ağca ile kentsel sit alanı içinde bulunan Menekşe Sokak’ta incelemelerde bulunmak üzere Ordu’ya gittiklerini kaydetti.

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ve ilgili yetkililerle bir araya geldiklerini bildiren Soydemir, “Menekşe Sokak’ta yapılacak çalışmaları belirledik. Şu anda sokağın ve tescilli yapıların rölöve çalışmaları bitti, restorasyon, restitüsyon ve rekonstrüksiyon projeleri hazırlanıyor” dedi.

Soydemir, sahil yaya yolundan ve kara yolundan açıkça görülen Menekşe Sokak’ta yapılacak söz konusu çalışmalarla sit alanının korunan yüzünün ortaya çıkacağını ifade etti.

BİR YILDA BİTECEK

Bu alandaki tarihi yapıların 150-200 yıllık olduğunu belirten Soydemir, Menekşe Sokak Tarihi Evler Kamulaştırma Planı’na göre, 5 adet yapının tescillenerek kamulaştırıldığını, 2 yapının önceden tescil edildiğini, geri kalan üç yapının ise henüz tescilli olmadığını bildirdi.

Faruk Soydemir, restore edilecek evlerin 2’sinin kültür-sanat merkezi, 1’inin belediye hizmet binası, 1’inin de kent müzesi haline getirileceğini bildirerek,evlerin genelde 2 katlı, ahşap kagir yığma yapı, giyotin pencereli ve alaturka kiremitli olduklarını kaydetti. Evlerin geniş ahşap saçakları ve cumbalarının da bulunduğunu söyleyen Soydemir, “Proje ve restorasyon çalışmaları, 1 yıl içinde gerçekleşecek” dedi.

Kaynak: Hürriyet Ankara

2 Comments

 1. cok tesekkürler ama 100 den fazla evimiz var burada bunların tümünün en azından dış cephesi ve cevre düzenlemesi yapılmalı ınanıyorum saygıdeğer turizm bakanimız bu önerimi sıcak karşılayacaktır sonra ordo turizmde kak ettigi konuma kısa surede ulasacaktır

 2. ÇEKÜL Vakfının tarihi değerlerimize göstermiş olduğu büyük ilgiye teşekkür etmemek elde değil.ÇEKÜL Vakfının Ordu’da yapacağı sokak sağlıklaştırma projesinde çok başarılı olacağına inanıyorum.
  ÇEKÜL Vakfı sayesinde tarihi ilçemiz olan Sakarya İlinin,Taraklı İlçesinde de birçok projeye ÇEKÜL Vakfı tarafından destek verilmiştir.Hatta Taraklıda restorasyonu tamamlanan “Valilik Konukevi” restorasyon uygulaması 2006 yılı Tarihi Kentler Birliği tarafından özgün uygulama dalında ödüle layık görülmüştü.
  Bu vesile ile ÇEKÜL Vakfı Başkanı Sayın Prof.Metin SÖZEN Beye şükranlarımı sunuyorum.
  Şahin AKI
  Fen Memuru
  Taraklı Belediyesi/Sakarya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir