Başkent’in hızla gelişen bölgesi Çayyolu’nda, doğa trilyonluk yatırımlara kurban ediliyor. Bölgeye adını veren dere boyundati ağaçlar, ASKİ tarafından acımasızca katledildi.

Çayyolu’na adını veren, bir zamanlar Ankaralının piknik yaptığı söğüt ağaçlarıyla kaplı dere boyu, Büyükşehir Belediyesi tarafından pis su ve yağmur suyu kollektör inşaatı gerekçesiyle tamamiyle yok edildi.

Ağaçların sökülmesiyle birlikte bölgedeki doku tamamıyla bozuldu ve ortaya çirkin bir görüntü çıktı. CHP Yenimahalle Belediye Meclisi Üyesi Engin Uç durumu protesto etti ve Ankara Hürriyet’e şunları söyledi:

“ASKİ birşeyler yaparken başka birşeyleri yok ettiğinin, bölgenin dokusunu bozduğunun farkında değil mi? Bu işlem gerçekleşmeden önce CHP Grubu olarak kendilerini uyardık, inşaatın ve döşenecek olan boruların dere boyunun yanıbaşında, dereye paralel olarak uzanan stabilize yolun altına alınabileceğini söyledik ama dinletememişiz. Gordion’da dere yatağını değiştirerek inşaat alanını genişletmeyi akıl eden Büyükşehir Belediyesi, burada aynı uygulamayı yapmak yerine yeşili katletme yolunu seçmiş bulunuyor. Oysa bu tip alanların koruma altına alınması gerekirdi. 50 yaşında olduğunu sandığımız yüzlerce ağaca yazık oldu. Üstelik bu işlem, küresel ısınmaya karşı yapılan ağaçlandırma kampanyalarını, yurt dışına milyonlarca YTL ödenerek satın alınan iklimimize ve dokumuza uymayan fidanların göstermelik olarak dikildiğini ortaya koyuyor, tezatını oluşturuyor.”

Açıkça görülüyor
Alımlı villalarının bulunduğu Park Caddesi’nin hemen arka tarafındaki bölgede, 50 yaşlarında olduğu tahmin edilen ağaçlar kesilmeden önce ve kesildikten sonra çekilen iki kare fotoğraf, yan yana koyulduğunda nasıl bir katliam gerçekleştiği açıkça görülüyor.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir