Mikro hidroelektrik santrallar geliştiren Türkiye Elektromekanik Sanayii A.Ş (TEMSAN) çantada taşınabilecek büyüklükte ve bir evin elektriğini karşılayabilecek düzeyde mikro türbin üretmeyi planlıyor. Küçük su kaynaklarını enerjiye çevirmek üzere küçük su türbinleri dizayn eden TEMSAN bugüne kadar büyüklükleri 3-100 kilovat arasında değişen 11 adet türbin imal ederken, iki adet türbinin yapımı devam ediyor. Tasarım ve Ar-Ge çalışmalarına devam eden TEMSAN, bir evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde 500 wat-1 kilovatlık mini türbinler imal etmeyi planlıyor.

Rüzgâr türbinleri de tasarlayacak
Söz konusu mini türbinlerde dökme metal yerine plastik çark kullanılarak, hafif ve ucuz olması sağlanacak ve en küçük su kaynağından bile elektrik elde edilebilecek. Toplam 4 kw’lık bir türbin sekiz adet evin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor. Temsan bunun yanı sıra rüzgâr potansiyelini elektriğe dönüştürmek amacıyla rüzgâr türbinleri de tasarlayacak. TEMSAN Genel Müdürü Osman Kadakal, TOBB Etü ile beraber rüzgârla ilgili türbin tasarımı yapmayı düşündüklerini belirtirken, bu konuda yapılan çalışmalar kapsamında 2,5 kw civarında rüzgâr türbini ve jeneratörün prototipini yaptıklarını söyledi.

Montaj çalışmalarının ardından denemelere başlayacaklarını belirten Kadakal, şunları söyledi:
“Rüzgâr türbinleri normal bir direğin üzerine dönen pervaneler kurularak elektrik üretecek. Bunlar bir-iki evi enerjilendirebilecek ölçeğe sahip düzenek olacak. Akü sistemiyle çalıştırmayı düşünüyoruz.”

Kaynak: Radikal

4 Comments

  1. En düşük su miktarıyla, mini türbünle elektrik elde etmem için maliyet bilgilerinizi ve yönlendirmenizi bekliyorum. Selemlar.
    Sakıp POŞUL.

  2. ben derekenarında bir evde oturuyorum yanımdan akan dereye bakıp duruyom bu dereye 2 metre çapında bir çark yapıp bununla elektrik uretmek istiyorum bana nasıl birtürbün onerirsiniz kaç bin devirle çalışıyorlar bu türbünler selamlar

  3. su değir men lerinden yola çıkarak mini hes le elektirik üreretmeyi düşünüyorum.benim prejem desteklenirse ülkemizde ki elektrik sıkıntısı ve dışa bağımlılık sona erer.Büyük şehirlerimizde hava kirliği sona erer.Sanayide enerji sıkıntısı olmaz.Saygılaarımla sadettin göveç.

  4. Mini HES ler çok dikkatimi çekmekte idi. Bu konuda bana nasıl yardımcı olunabilir? Düzenli Debisi olan bir su yatağı var. Bu yatak su tutulma şansı toplamda 5 ila 7 mt arasında olur ise
    yatağın eni 5 mt.su tutma yüksekliği 7 veya 10 mt re civarı olur.Geri biriktirme mesafesi 2,5 km olabilir.Buradan istifade edebilir miyim?
    Saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir