Yapımına 2017’de başlanan Adıyaman’daki 6 bin kişilik caminin finansman işi, görevi belediyelerin içme suyu ve arıtma tesisi gibi projelerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlamak olan İller Bankası’na bırakıldı. AKP yönetimindeki İBB’nin 24,7 milyon TL ödenek ayırdığı cami inşaatı Mevlüt Uysal döneminde finansman yetersizliği nedeniyle durdu.

 

 

Mustafa M. Bildircin

 

Kadir Topbaş yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılında 24 milyon 796 bin TL ödenek ayırdığı Adıyaman’daki 6 bin kişilik caminin inşaatı, “Yüklenici firmanın hakedişlerini alamaması” nedeniyle 2019 yılı başında durdu, Diyanet İşleri Başkanlığı da sorumluluk almayınca proje İLBANK’a kaldı.

AKP yönetimindeki İBB, “Turizmde sahabe kardeşliği hamlesi” şeklinde duyurduğu projeye, camiler için ayırdığı toplam 148 milyon TL ödeneğin 24,7 milyon TL’sini aktarmayı planladı. Ancak 2017 yılında yapımına başlanan Adıyaman’daki Safvan Bin Muattal Cami ve Külliyesi İnşaatı’nda 2019’da belediye desteğini çekince sorun yaşanmaya başlandı. Yüklenici firma, “Hakedişlerimizi alamıyoruz” diyerek çekilince de inşaata nokta konuldu.

DİYANET SORUMLULUK ALMADI

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, yapımı yılan hikayesinde dönen caminin sorumluluğunu üstlenmedi. Dev bütçesi ve bütçe harcamaları ile tartışılan idare, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin projeye ilişkin bilgi talep eden dilekçesine verdiği yanıtta, “Başkanlığımızca, camiler için özel bir bütçe ayrılması şeklinde bir imkan bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

 

TAKİBİNİ ‘DERNEK’ YAPIYOR

 

Diyanet’in yanıtında, sadece cami ve Kuran kurslarının inşa bakım onarımlarında kullanılmak üzere kar amacı gütmeyen kuruluşlara transfer için “Bir miktar” ödenek ayrıldığı savunularak şunlar kaydedildi:

“Bu itibarla, anılan külliye için özel bir bütçe ayrılması imkanı bulunmamaktadır. İnşaatın finansmanı 2019 yılına kadar İBB tarafından sağlanmış ancak 2019 yılı başlarında yüklenici firmanın hakedişlerini alamaması nedeniyle inşaat durma noktasına gelmiştir. Külliyenin kalan işleriyle ilgili çalışmaların 2020 yılı içerisinde İLBANK tarafından yürütülmesi kararlaştırılmış ve takibi, mahallinde kurulan dernek marifetiyle yürütülmeye başlanmıştır.”

 

DİYANET NE İŞ YAPAR?

 

CHP’li Tutdere, Diyanet’in yanıtına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bütçesiyle yedi bakanlık ve 12 başkanlığı geride bırakan Diyanet, ‘Ülkemiz genelinde cami ve mescitler, mahalli imkanlarla şahıslar, dernekler, vakıflar vb. kuruluşlar tarafından yaptırılmaktadır. Başkanlığımızca, camiler için özel bir bütçe ayrılması şeklinde bir imkan bulunmamaktadır’ demiş. Başka bir tabirle, ‘Cami yapmak bizim sorumluluğumuzda değil’ demiş. Bu kadar bütçesi bulunan bir kurum, Türkiye’deki iki sahabeden biri olan Hz. Safvan Bin Muattal’ın kabrini ve camisini yapmaktan imtina ediyor. Şimdi tek bir soru soracağız Sahabe’nin kabrine sahip çıkamayan Diyanet ne iş yapar?”

 

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir