İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarihi yapıyı müzeye dönüştürürken duvarı yıktı. Sular İdaresi olarak bilinen duvar yıkılınca Taksim Mescidi Camisi de, meydanla birleşti.

taksimcami.jpg

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Taksim Meydanı’ndaki eski Sular İdaresi’nde yaptığı restorasyon çalışması, gazete bayisi ve bankamatiklerin arkasında kalan mescidi ortaya çıkardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ağustosta yaptığı açıklamada 18. yüzyıldan kalma tarihi Sular İdaresi binasının Cumhuriyet Müzesi olarak restore edileceği haberini vermişti. Restorasyon çalışmasında sona yaklaşılırken inşaatın koruma paravanları kaldırılınca metalden minaresi olan mescit görüntüsü öne çıktı. Önündeki gazete bayisi ve bankamatikler kaldırılırken, yerlerine şeffaf paravanlar yerleştirildi.

CAMİ DEĞİL MESCİT

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhcu, kendilerine yeni bir cami yapımı ya da mescidin restorasyonuyla ilgili bir kararın ulaşmadığını belirtiyor. Muhcu, “1994 yılında cami tartışmaları gündeme gelmiş, uzmanlar projeye itiraz etmişler ve proje gündemden kaldırılmıştı. Uzmanların itirazları hâlâ geçerli” yorumunu yapıyor.

50 YILLIK TARTIŞMA

Bir ikinci tartışma ise Beyoğlu Belediyesi’nin web sayfası dahil birçok kaynakta adı “Taksim Mescidi Camisi” olarak geçen yapının cami olup olmadığı üzerine yapılıyor. Muhcu, bu binanın mescit olduğunun, cami olmadığının da altını çiziyor. Üçüncü Ahmet döneminde İstanbul’un su sorununa çözüm olması için yapılan Sular İdaresi (Taksim Maksemi) binası uzun yıllardır atıl durumdaydı. Sular İdaresi Binası’nın arkasında kalan ve bugün otopark olarak kullanılan alana cami yapılması tartışması ilk kez 1950’li yıllarda gündeme gelmişti.

Kaynak: Sabah

One Comment

  1. Taksim’de o köşenin ortaya çıkması gerçekten çok güzel oldu. Daha tamamlanmadı ama su maksemi de ortaya çıktı köşedeki türbe de. Orası camiyse cami, mescitse mescit. Bence Fransız Konsolosluğu köşesinden su makseminin arkasına dönülen sokağın tümü ele alınmalı. Oradaki tuvaletler, gecekondu iş yerleri tümüyle yıkılıp tarihi eser meydana çıkarılmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir