Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Eskişehir Yolu’nu baştan sona yenilemek amacıyla başlattığı çalışmaların son halkası olan Çağlayan Köprülü Kavşağı, yarın gece araç trafiğine açılacak.

Yetkililer, aralıksız süren çalışmalarla yapım işi tamamlanan Çağlayan Köprülü Kavşağı’nın, yarın (12 Nisan Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece) gece araç trafiğine açılacağını, köprünün altında kalan bölümün ise kısa süre içerisinde düzenlemesinin gerçekleştirileceğini belirttiler.

Depreme Dayanıklı Özel Köprü

Köprü yaklaşımları arası mesafenin 850 metre olduğu köprülü kavşağın, Eskişehir Yolu’na üstten devam edecek olan bölümü 3 gidiş – 3 geliş toplam 6 şerit, Çağlayan Askeri Gazinosu, Ankaralılar Caddesi ve U dönüşünün sağlanacağı alttan devam eden yol ise 2 şerit olarak trafik akışı sağlanacak. Ayrıca köprünün altında bulunan kavşaktan iş merkezine ve metro istasyonuna da ulaşmak mümkün olacak. 2 sene gibi uzun bir sürede oturması gerekirken ‘Taş kolon uygulaması’ adı verilen ileri teknolojiyle inşa edilen ve bu sayede herhangi bir çökme ve benzeri durumla karşılaşılmasına imkan olmayan köprünün dayanıklılığı da en üst seviyede.

Genişliği 30 metre olan köprünün diğer teknik özellikleri ise şöyle: 200 adet prefabrik kiriş, 3 bin metrekare toprakarne paneli, 6 bin metre asfalt kaplama, bin metre fore kazık, 7 bin metre taş kolon, 870 ton betonu.

Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir