İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın, kentsel dönüşüm projelerini bahane ederek, İmar Kanunu’nun, ‘değer düşürerek sattırmayı’ içeren 18. Maddeyi uygulamaya koymasına tepkiler artıyor. Üstelik satışa çıkan bazı arazi ve konutların, daha önce spekülasyona bağlı talan suçlamasıyla yargılanmış kişilerce alındığına dikkat çekiliyor.

Edinilen bilgilere göre, bu ilçelerin başında Sarıyer, Ferahevler Mahallesi geliyor. Ferahevler Mahallesi sakinleri bölgelerinde gerçekleştirilen 18. Madde uygulamasının, sabıkalı oldukları bilinen bazı şirketlere rant sağladığına işaret ederek, uygulama ile sade vatandaşın mağdur edildiğini vurguluyor.

BAHANESİ HAZIR

Sarıyer Belediyesi’nin, çarpık kentleşmenin devamını durdurmak, ilçenin planlı bir görünüme kavuşmasını sağlamak ve halka hizmet verecek donatı alanlarının hayata geçirilmesini hızlandırmak iddiasıyla ilçeye bağlı Ferahevler Mahallesi 338 Ada 3 ile 30 arasında kalan parsellerde uygulayacağı yeni imar planı için İmar Kanu’nunun 18. maddesini yürürlüğe koymasıyla, yüzlerce vatandaş mağdur edilmiş oldu.

Mahalle sakinleri ise evlerini kaybetmemek için yasal haklarını kullanma yoluna giderlerken, 18. Maddede yer alan ‘İzale-i Şuu’ ibaresinin, yerel yönetimlere verilmiş kanuni bir usulsüzlük olduğu da vurgulanıyor. Bu arada uygulamaların son onay makamı olan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, kararlar karşısında AKP’nin oy çoğunluğu ile aldığı ‘Evet’ kararının, tartışmalı olduğu da ifade ediliyor.

SADECE SARIYER’DE 979 BİNA

Yetkililer, 979 binanın bulunduğu ve yaklaşık 40 bin nüfusluk yoğun bir yerleşim alanı olan bölgede gerçekleştirilen uygulamanın, Ümraniye, Beykoz, Kartal ve Pendik’te de hayata geçirilmek üzere olduğu ve halkın söz konusu uygulamanın durdurulması amacıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkeme-si’ne toplu bir başvru yapma hazırlğında oldukarı da kaydediliyor.

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan bazı vatandaşların, mahallelerindeki arazilere ve evlere, hiç tanımadıkları kişilerin, gerek direk ortak olmak, gerekse kullanım hissesi almak suretiyle ortak edildiklerine de dikkat çekmeleri, işin içinde iş olduğu iddialarını güçlendiriyor.

Bu arada, konunun önümüzdeki dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme getirileceği ve özellikle CHP’lile-rin yüzü aşkın soru önergesi ile meclis çalışmalarını meşgul edecekelri ifade ediliyor. Bazı AKP’li meclis üyelerinin de sıkıntıları AKP Genel Merkezi’ne ilettikleri ancak genel merkezden kendilerine yanıt verilmediği vurgulanıyor.

MUHTAR DA DERTLİ

Ferahevler Mahallesi Muhtarı Turan D. Oztürk, uygulamanın hayata geçirleceğinin duyulması ile mahallede büyük bir infial yaşandığını, yetkililerin devreye gireceği sözünün alınmasıyla olayların büyümeden önlendiğini söyledi.

Konunun, insan hakları gaspı anlamına geleceğini de hatırlatan Öztürk, “Bütün mahallemizi kapsayan genel bir sorun yaşıyoruz. İlçe belediyemizin birçok hizmeti mahallemize ulaşıyor. Son zamanlarda yaşadığımız sorun dışında çok fazla bir sorunumuz yok. Ama zaten bu sorun yeter. Çözüm bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir