Dolar düşerken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi zamları peş peşe gündeme getiriyor. ’Melen’ diye tanıtılan ama aslında Düzce’deki Yeşilçay suyunun İstanbul’a getirilmesinin bedeli (İSKİ, DSİ’ye 400 milyon YTL aktardı) İstanbullulardan çıkarılmaya başlandı; % 134’e varan orandaki zamlarla…

Bunun dışında kasım ayında yapılacak ve yüzlerce konuğun yer alacağı ’Dünya Su Zirvesi’nin maliyeti de halktan çıkarılacak. (İSKİ’nin internet sitesinde duyurulmasına karşın Yeşilçay’dan ne kadar suyun gelip Ömerli’ye aktarıldığı yer almıyor.)

Hat aktarma sistemi düşürülerek ulaşımda getirilen ortalama % 50 zamla ’Topkapı-Avcılar’ metrobüsünün bedeli (yol yapımı 250 milyon, sipariş edilen 60 metrobüsün bedeli de 60 milyon Euro) yine halkın cebinden çıkmaya başladı.

İGDAŞ’ın doğalgaz zammı sırada bekliyor.

IMF’den karar çıktığı için elektriğe zam yapılacak. (Önce Bakan Güler zam yapılacağı söyledi; ardından Başbakan ’vatandaşıma yüksek zam yapmayın’ talimatını verdiğini söyledi.)

İPTAL EDİLMİYOR

Seçim sonrasında zamlar yağmur gibi gelirken, Büyükşehir’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde sıkıntılı olduğu anlaşılıyor. Şehitlerimizden ötürü Taksim Meydanı’ndaki ’şenlikler’ iptal edilirken, iki boğaz köprüsünün çevresinde yapılacak havai fişek gösterilerinin hazırlıkları ise Haliç’teki platformda sürüyor. Gösteriler, Sydney’deki yılbaşı gösterilerini hazırlayan firmaya verildi. Büyükşehir Belediyesi’nin İletişim Koordinatörü Burcu Topbaş ile Topbaş’ın yeğeni olan eşi Turan Topbaş’ın Sydney’e giderek yaptığı anlaşmaya göre, havai fişek gösterisinin 2.5 trilyon liraya malolacağı belirtiliyor. Bedeli ödendiği için bir iptali halinde ortaya ’tazminat’ sorunu çıkabileceği belirtiliyor.

Daha önce Topbaş, vatandaşlara gösterileri izlemek üzere Boğaz’ın iki yakasında yer tutmalarını önerirken; Büyükşehir Belediyesi bürokratların ve konukların gösteriyi rahat izlemeleri için ’Lüfer 8’ isimli tekne kiralandı.

Büyükşehir’in, Cumhuriyet Bayramı’nı ’şov’un ötesinde ne kadar ’özde’ kutlayacağı tartışılırken, Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın dün ’ani’ bir gezisi ortaya çıktı. Topbaş’ın, 29 Ekim sabahı kutlamalarına katıldıktan hemen sonra, ’muhteşem’ diye duyurduğu havai fişek gösterisini izlemeden Güney Kore’deki ’Birleşik Kentler ve Yerel Yönetimler II. Dünya Konferansı’na katılacağı bildirildi. (Bursa ve bazı kentler havai fişek ve şarkılı gösterileri iptal ettiği biliniyor.)

Topbaş’ın, havai fişek gösterisi için kesin anlaşma yapıldığı için gösterinin iptali konusunda sıkıntı yaşadığı çevresi tarafından belirtiliyor. Topbaş iki haftadır gazetecilerle görüşmüyor.

Bu nedenle zamlar ve havai fişek gösterisinin iptal edilip edilmeyeceği konusundaki görüşleri alınamıyor. Hatta cuma namazlarında hangi camiye gittiği bile açıklanmıyor.

Bu arada Büyükşehir’in Spor A.Ş. firmasının yetkilileri, 28 Ekim Pazar günü yapılacak ’Avrasya Maratonu’nda en güzel resmi çeken, haber ve röportaj yapan medya mensuplarına koyduğu parasal ödüllerin bu yıl yüksek oranda artırıldığını söylediler. (Örneğin geçen yılki haber ödülü 1500 YTL idi.) Ayrıca, maratona katılacak belediye bürokratlarına Adidas ve Lotto marka çanta, eşofman, spor ayakkabı hediye edilecek.

’Büyükşehir çalışıyor…’

Yalçın Bayer
Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir