Kararla Kayabaşı, Altınşehir ve Tahtakale gibi semtlerde spekülatif olarak gerçekleştirilen yasadışı emlak ve arsa vurgununun, bir anlamda yasallaştırılmış olacağı dile getiriliyor…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın önceki gün yapılan belediye meclisinde, Küçükçekmece ile ilgili olarak aldığı ve Küçükçekmece İç-Dış Kumsal Alanını, “Kentsel Yenileme Alanı” olarak kabul eden karar ile, arazi vurguncularını cesaretlendirdiğine dikkat çekiliyor.

Kararın, kısa süre önce kamuoyunu TOKİ Vurguncuları’ olarak meşgul eden ve TOKİ’nin konut yapacağı söylentisini yayarak, başta Kayabaşı, Altınşehir ve Tahtakale’deki mülk sahiplerinin ev ve arazilerini toplu olarak almaya çalışan bazı fason şirketlerin, yaptıklarının onaylanması anlamına geldiğine de işaret ediliyor.

Buna göre, Planlama Müdürlüğü’nün, “bir yerin yenileme alanı olarak ilanı, bu alanda imar uygulamasına yönelik bir karar olduğundan, henüz planlama çalışması süren bir alanda konunun bu aşamada değerlendirilmemesi, bölgeye ait 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan kararları netleştikten sonra değerlendirilmesi gerektiği” ibaresiyle de, kısa sürede imar yolunun açıldığı dile getiriliyor.

İLÇE BELEDİYESİ DE ONAYLAMIŞ

Söz konusu raporda, Küçükçekmece Belediye Meclis kararları ile Küçükçekmece İç-Dış Kumsal Yenileme Alanı sınırlarını gösteren 1/5000 ölçekli paftaların yazı ekinde yer aldığı da belirtilerek, bu durumun Büyükşehir Belediye Meclisi’ne havale edilip karara bağlanması ile ortaya inanılmaz bir vurgun onayının çıktığı öne sürülüyor.

BU ACELE NİYE?

Bu arada projeye ilişkin imar planlarının hiçbirinin tamamlanmamasına rağmen, projenin olduğu gibi kabul edilmesine, CHP’den sert tepki geldi. Toplantıda söz alan CHPli meclis üyeleri, projenin bu kadar acele geçirilmesinin akıllarda yer alan şüpheleri doğrular bir nitlek taşıdığına işaret ederek, projenin kabulü halinde, vurgun yapanların, yasa dışı faaliyetlerinin yasallaşmış olacağını vurguladılar.

KONUT FİYATLARI PATLAYACAK

Bölge ile ilgili olarak ortaya konulan ve ödül aldığı kaydedilen ekolojek dengeyi koruyucu ve birbirinden bağımsız binalar şeklinde tasarlanmış olduğu iddia edilen projelerin uygulamaya geçirilmesi ile birlikte, bölgede yeni riskler yaratılacağı ve başta Küçükçekmece ve Avcılar olmak üzere birçok yerleşim biriminde konut fiyatlarını en az beş kat arttıracağı öne sürülüyor.

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir