BursaRay B etabının açılmasıyla şehrin doğu ve kuzey bölgesinde hizmet veren minibüs esnafı sıkıntıya girdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, halen 603 minibüsün çalıştığı bölge için ‘4 minibüse 1 otobüs verelim’ teklifinde bulunurken, Minibüsçüler Odası buna karşı çıkarak “Şehrin batısındaki protokolü uygulayalım, 2 minibüse bir otobüs verelim” önerini getirdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehiriçi ulaşımın rahatlatılması amacıyla yapılan BursaRay B etabı seferleri önceki gün başladı. Uzun zamandır bölgede hizmet veren minibüsçülerle Büyükşehir Belediyesi arasındaki görüşmeler sonuçsuz kaldı. Belediye ‘Bölgedeki trafik sıkışıklığına çözüm bulmamız gerekiyor, 4 minibüse bir otobüs verelim.’ derken, Minibüsçüler Odası, “Biz uzlaşmadan yanayız, metro sistemi şehrin batısına da geldi. Ancak orada 4 minibüs yerine 1 otobüs hattı değil, 2 minibüse bir otobüs verildi. Biz de aynı uygulamayı istiyoruz.” diyor.

Bursa Minibüsçüler Odası Başkanı Mürsel Çubukçu, BursaRay B etabının seferlerinin başlamasına rağmen minibüs esnafının sıkıntısına çözüm bulunamadığını söyledi. Çubukçu şunları kaydediyor: “Bizler minibüsçüler olarak halkımızın ulaşımını sağlamakla mükellefiz. Ancak bize reva görülen 4 minibüs karşılığında bir otobüs hattının verilmesi. Zaten çok sayıda minibüs 2 hisseli, bir de 4 minibüs bir otobüse çevrilince ortak sayısı artacak, istenmeyen durumlar olacak. Şehrin batısında uygulanan sistemi istiyoruz. 2 minibüse bir otobüs verilsin. Sadece bunda da diretmiyoruz. Mevcut minibüsler kalsın, BursaRay’ın besleme hatlarında çalışalım. Ama belediye bizi Santral Garaj’a sokmamakta direniyor. Böyle olunca da insanlar ulaşımda sıkıntı yaşayacak. Uzlaşmacı tavrımızı sonuna kadar sürdüreceğiz. Son olarak yargıya taşıyacağız. Bize yapılan uygulama haksızlıktır. Bölgede ihaleli otobüsler de var. Bu otobüslere ihale sonunda süre uzatımı konusunda garanti verildiğini duyuyoruz. Neden bölgedeki dolmuş-taksi ve ihaleli otobüslere düzenleme yapılmadan bize bu sınırlama getiriliyor?”

Bursa Büyükşehir Belediyesi ise BursaRay batı etabındaki uygulamanın önceki dönem belediye yönetimine ait olduğunu, şehiriçi trafik sorununun aşılması için çalışmaların sürdüğünü belirtiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, “Geçmiş dönemde yapılanların şehir trafiğini aksattığını herkes görüyor. Biz kimseyi mağdur etmek istemiyoruz, ama önceliğimiz şehiriçi ulaşımı çözmektir. Geçmiş dönemdeki hataları yeniden yapmak istemiyoruz.” diye konuştu. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin doğu ve kuzey bölgesinde çalışan 603 minibüse ‘4 minibüse 1 otobüs verelim’ teklifinde ısrarcı olduğu öğrenildi.

Öte yandan vatandaşlar da sorunun uzlaşmacı yaklaşımla çözüme kavuşturulmasını istiyor. BursaRay’ın doğu bölgesinde hizmete girmesiyle ulaşımın rahatladığını söyleyen vatandaşlar, minibüsçülerin de mağdur edilmemesini, ancak trafiğin de keşmekeşliğe sürüklenmemesini istiyor.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir