Bursa’da yerel seçimler öncesinde kaçak yapılaşmaya göz yumulmayacağı açıklandı. AK Parti Bursa İl Başkanlığı’nın yerel yönetimlerde 4.yıl toplantısında kaçak yapılarla mücadele de gündeme geldi. İl Başkanı Sedat Yalçın, bir gazetecinin sorusu üzerine, “Parti olarak kaçak yapılara müsaade etmemiz sözkonusu değil. Tarım ve hazine arazilerinin kişisel çıkarlar için kullanılmasına karşıyız. Belediye imkanlarıyla kaçak binalarla bir yere kadar mücadele ediliyor. Her türlü cezai tedbir gündeme getirilmeli” dedi.

OSMANGAZİ’DE 500 YAPI YIKILDI

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ise, kaçak yapılaşmanın Bursa’nın 30-35 yıllık meselesi olduğuna dikkat çekerek, “Avrupa son 50 yılda küçülüyor. Ama Bursa 15-17 kat büyümüş. Kaçak binalar ovayı ve dağı zorluyor. Bursa’da kaçak yapılaşma kültürü değişiyor. Mahallelerde inşaatlar bitmiş, arsalar mantar gibi binalarla dolmuş, planları daha sonra çıkarılmış. İstenilen çözümlerin gerçekleşmesi kolay değil. Biz belediye olarak bin 500 bina yıktık. Yurtdışında bunu söylediğimizde şaşkınlıkla karşılıyorlar. Geçmişe olarak ciddi olarak kaçak inşaat sıkıntısı yaşanmış. Yasal düzenlemeler ise kadük kalıyor. Kaçak inşaatı yapana, betonu satana, ustasına da ceza verilmeli. Ama muhalefetin de talebiyle bu yasa mecliste kadük kaldı. Üst otorite ve hukuk sistemi destek verirse kaçak sorunu hallolur” dedi.

YILDIRIMDA 17 MAHALLE PLANLANDI

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ise Yıldırım’da 17 mahalleyi planladıklarını kaçak yapılaşmanın önüne geçmeye çalıştıklarını kaydederek, “Yıldırım’da planın ‘p’ harfi bile yoktu. TOKİ ve kentsel dönüşümle çare olmaya çalıştık. Ancak en önemli konu halkın bilinçlendirilmesi. “Kaçak bina yapmayın, yıkarlar” mantığının yerleşmesi lazım. Önceki dönemle kıyaslanmayacak durumda kaçak binalarla mücadele ediyor ve plan dahilinde ruhsatlı inşaat yapmak isteyenlere destek veriyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir