Türkiye’nin en büyük ekolojik tarihi ve turizm koridorlarından biri İstanbul Küçükçekmece’de oluşturuluyor. 4 milyon metrekarelik proje için toplam 2 bin konut yıkılacak…

Türkiye’nin en büyük ekolojik tarihi ve turizm koridorlarından biri İstanbul’un Küçükçekmece semtinde hayata geçiyor. Sazlıdere Barajı’ndan başlayan ve Marmara Denizi’nde biten 4 milyon metrekarelik, ekolojik koridor ile turizm ve kültür alanının ilk aşaması 5 yılda tamamlanacak. Projenin ilk adımı Büyükşehir Belediyesi’nin Küçükçekmece İç- Dış Kumsal Alanı’nı “Kentsel Yenileme Alanı” olarak ilan etmesiyle atıldı. Bu kapsamda Küçükçekmece Gölü çevresi ile Marmara Denizi Menekşe Plajı çevresindeki 2 bin konut ise yıkılacak. Proje alanında bölgenin deprem riski göz önüne alınarak, birbirinden bağımsız binalar yapılacak. Kentsel fonksiyon alanları olarak Avcılar tarafında yerel halkın bir araya geleceği bir merkez bina ve spor tesisi, Küçükçekmece tarafında ise eğlence ve eğitim amaçlı bir “Eco World” akvaryumu ile kültür merkezi inşa edilecek.

7 YILDIZLI OTEL VAR

Konutlara da yer verilecek proje alanının Bakırköy’e doğru olan kıyısında ise bin 800 yat kapasiteli marina, yat kulübü ve müzesi ile 7 yıldızlı bir otelin bulunduğu bir turizm kompleksi yer alıyor. Projede sahil kesimleri, halkın kullanımına uygun bir şekilde düzenlenecek. Proje E-5 trafik aksında yeni kavşak önerisi getirirken, kuzeyden bağlanacak karayolu da dikkate alınıyor. Proje alanına hafif metro hattı ve metro durağı yapılacak. Küçükçekmece Gölü rehabilite edilecek ve göl ile Marmara Denizi arasında bağlantı olan kanal genişletilip nostaljik gezi alanı yapılacak. Küçükçekmece Gölü su sporlarına ev sahipliği yapacak. Projenin ikinci aşamasında ise dünya mirası listesinde olan ve 15 bin yıl önce insanların yaşadığı belirlenen Yarımburgaz mağaraları rehabilite edilip kültür turizmine açılacak. Bölgedeki kaçak mahalleler de yıkılacak.

‘İLÇE NEFES ALACAK’

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay proje ile büyük bir arkeolojik park kazanmış olacaklarını vurgulayarak, “Yıllardır kaçak yapılarla birbirinden kopan ekolojik koridor yeniden hayat bulacak. İlçenin nefes alacağı alanlar oluşturacağız. Yıktığımız binaların sahiplerinden, projeye katılmalarını isteyeceğiz. İsterlerse katılacaklar, isterlerse yerlerini satıp başka bölgelere gidecekler” dedi.

Kaynak: Sabah

2 Comments

  1. şimdi bu bölgeler hangileri olcak ve devlet vatandaşa çık derse magduriyeti ne olacak

  2. proje güzel ama ordaki insanların mağduriyetini hiç düşünmüyormusunuz yıllardır oturdukları evden çık git demek kolaymı geliyor size…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir