Şili’nin güneyinde 10 bin yıldır uyuyan bir volkanın faaliyete geçmesi, bölge sakinlerine korkulu anlar yaşattı.

Başkent Santiago’nun 1200 km. güneyindeki Chaiten Volkanı geçen perşembe akşamı ateş ve kül püskürterek faaliyete geçti. Yanardağın uyanmasıyla birlikte, bölgede 60’ın üzerinde küçük çaplı sarsıntı kaydedildi. Yetkililer, sarsıntıların önümüzdeki günlerde de devam edeceği uyarısında bulunuyor. Volkana 10 km ötedeki Chaiten ve civar köylerde yaşayan 1500 kişiyi tahliye eden Şili Yönetimi, bölgede acil durum ilan etti.

Küller Arjantin’e

Volkanın püskürttüğü külün, çevredeki su rezevrlerine zarar verdiği belirtilirken, çevre halkına olası gaz zehirlenmelerine karşı 10 bin maske dağıtıldı.Kuvvetli rüzgarlar, volkanın küllerini komşu Arjantin’e kadar taşıdı. Arjantin Eğitim Bakanlığı, bazı kentlerde eğitime ara verdi. Volkan afetinden, Arjantin’in turizm merkezi Patagonya’daki yerleşimlerin de etkilendiği belirtildi. Yetkililer, kül yağışı yüzünden otoyollarda görüş mesafesinin azaldığını kaydederken, sürücülerden dikkatli olmalarını istedi.

Colorado Üniversitesi’nin And Dağları volkanlarıyla ilgili uzmanlarından Prof. Charles Stern, “Chaiten volkanı, muhtemelen 9 bin ile 10 bin yıldır uyuyordu, ancak yeniden faaliyete geçmesi sıradışı birşey değil” dedi.

2 bin volkan var

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, kalkı soğukkanlılığa davet ederek “Şili volkanik bir ülkedir. Tüm gücümüzle yerel ve ulusal seviyede yaraları sarmak için çalışıyoruz” dedi. Şili’de yaklaşık 2000 volkan bulunuyor, bunların yaklaşık 500’ü potansiyel aktif sınıfında yer alıyor. Latin Amerika’nın en aktif iki volkanı sayılan Villarica ve Llaima da yine bu ülkede bulunuyor. Peru’nun güneyindeki Ubinas volkanı da cuma günü gaz ve kül püskürterek, bölgedeki yerleşim ve tarım alanlarına zarar verdi. Yaralı ya da can kaybıyla ilgili herhangi bir veri bulunmuyor. Ubinas’tan bir yetkili, volkanın 500 metre yüksekliğe kadar kül püskürttüğünü belirtti.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir