Danıştay Anıtı açılırken, inanılmaz bir olay yaşandığı ortaya çıktı. Başkanların ve 50’ye yakın bürokratın gözü önünde, kaçak restoran inşaatına devam edildi. Kimse, ”Ne oluyor?” diye bile sormadı.

HER ŞEY KAĞIT ÜSTÜNDE

İzmir’in imar planı olmayan sancılı bölgesi İnciraltı’nda, artık işin suyu iyice çıktı. Bir bölümü tarım arazisi, bir bölümü doğal koruma kapsamında bulunan sözde ”yeşil alan” adeta kaçak bina cennetine döndü. En çarpıcı örneği ise , Yenigün gazetesi yazarı Ertan Sayın ortaya koydu.

KİM DİNLER YASAĞI?

Olay, Kır Kahvesi’nin önündeki Danıştay Anıtı’nın açılışında cumartesi günü yaşandı. Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’yla 50’ye yakın bürokratın gözü önünde, 25 metre ötede kaçak restoran inşaatına devam edildi.

MEVZUATI HERKES BİLİYOR

İzmir’de hemen hemen herkesin avuç içi gibi bildiği, yasalara göre çivi bile çakılması yasak olan, bölgede sergilenen cüretkar tavır tepki topladı. Aynı şekilde, yöneticilerden hiç birinin, ”Burada ne oluyor?” diye sormayıp işlem yaptırmaması da dikkat çekti.

ERTAN SAYIN’IN KALEMİNDEN…

Yenigün Gazetesi yazarı Ertan Sayın, İnciraltı’nda gözlemlediği durumu dün şöyle özetliyordu: …. İkinci görüntü, açılış yapılan meydanın hemen dibindeki Kır Kahvesi’nden… Tören süresince korumaların, makam şoförlerinin ve bazı bürokratların dinlenmek için sandalyelerine kuruldukları Kır Kahvesi’nin hemen dibi.
…İnşaat işçileri bir yandan tören yapılırken harıl harıl çalışıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı, Balçova Belediye Başkanı, 50’nin üzerinde bürokratın gözünün içine baka baka kaçak düğün salonu dikiyorlar.
Hiç utanmadan, çekinmeden.
…Kimse de, ”Buraya bu inşaatı nasıl yapıyorsunuz?” diye sormuyor.

Henüz yeni gördüm

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Milliyet EGE’nin sorusu üzerine, sorumluluk alanındaki İnciraltı’nda bir kuralsızlık olduğunu ifade etti. Çalkaya, şöyle dedi: ”Sözünü ettiğiniz bölgede kaçak olmayan bir yer bulamazsınız. Çoğu, yıllar önceden yapılmış. Bizim ruhsat verme şansımız da yok. O yerin de sahibinin de mezbebelik halde bir binası vardı. Kendisi yıkmış, yeniden derleyip toparlamış. İlk kez siz aramadan önce, dün gördüm. Hemen gerekli talimatı vereceğim, inşaatı mühürleteceğim.”

Kaynak: Milliyet Ege

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir