Bodrum’da, bir süpermarketin içindeki antik mezar görenleri şaşırtıyor. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki bir süpermarkette sergilenen antik mezar, alışverişe gelen vatandaşların ve turistlerin ilgisini çekiyor.

Süpermarketin yetkilileri, antik mezarın, yaklaşık 10 yıl önce süpermarket yapılırken temel kazısında ortaya çıkarıldığını söylediler.

Market inşaatının durdurularak antik mezarda Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün özel izniyle Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müdürlüğü’nce kurtarma kazısı yapıldığını belirten yetkililer, mezarın, İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce de tescil edildiğini bildirdiler.
Market yetkilileri, market açıldıktan sonra anıt mezarın, marketin bir köşesinde sergilenmesine karar verildiğini kaydettiler.

Süpermarketin müdürü Ali Eskiköy, antik mezarın müşterilerin ilgisini çektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Müşterilerimiz, yapıyı inceliyorlar. Zaten duvarda açıklayıcı bilgilerimiz var. Mezarın kenarında 6 tane lahit olduğunu anlatan bilgiler var. Onun korunmasıyla ilgili yazılarımız var. Onları okuyorlar, gözlemliyorlar sonra alışverişlerine devam ediyorlar. Elimizden geldiğince koruyoruz, düzenli tutmaya çalışıyoruz.”

MEZAR, M.Ö. 3. YÜZYILA AİT

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi yetkilileri, antik mezarın M.Ö. 3. yüzyıla ait olduğunun belirlendiğini kaydettiler.

Kayaya oyulmuş yaklaşık 2 metre boyunda ve 4 metre uzunluğundaki mezarda 6 lahit yer aldığını belirten yetkililer, mezarın bir aileye ait olduğunu ifade ettiler.

Öte yandan Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ise anıt mezarın marketin içinde sergilenmesine anlam veremediklerini söyledi. Söz konusu yerde başka antik mezarlar da olabileceğini ifade eden Karahan, “Buraya market yapılması yasal değil. Biz karşı çıktık, ancak izin verildi. Marketin otopark olarak kullanılan bölümünde de 2 antik mezar var. Orası korunmuyor. Marketin yapıldığı yerde başka mezarlar da vardı. Onlar yokedildi” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

One Comment

  1. İşte Anadolu 10 bin yıllık bir kültürün üstüste yığıldığı bir açık hava müzesi. Marketin içinde neden lahit olmasın. Amaç korumak ve vatandaşa göstermek değil mi? Gayet mantıklı bir sonuç. Keşke çoğu arkeolojik kalıntı böylesi yerlerde hem görülebilse hem de korunabilse.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir