Eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, çevrecilerin büyük tepki gösterdiği Kaz Dağları’ndaki altın arama çalışmalarına ilişkin, kendi bakanlığı döneminde çıkan maden arama kanununun acilen değiştirilmesi gerektiğini savundu.

Kaz Dağları’nda yapılan altın arama çalışmaları çevrecilerin tepkisine neden olurken, eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, şunları söyledi:

“Bu kanunla Türkiye’de doğayı tabiatı korumak mümkün değil. Anasına kızan evden çıkıp taş ocağı ruhsatı alıp şehrin ormanın en güzel yerinde arama yapıyor. Ben bu konuyu daha önce bakanlar kurulunda sayın Başbakan’a da iletmiştim. Kendi bakanlığım döneminde 150-200’e yakın taş ocağı ruhsatını beklettim. Bu kanunla yola devam edilirse arama yapan işletmeler mantar gibi biter. İş çığırından çıkmadan bu kanun değiştirilmeli.”

BERGAMA GİBİ

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Başkanı Ertuğrul Ünlütürk ise Kaz Dağı’nda yapılan maden arama çalışmalarının bir çevre yıkımı olarak nitelendirerek, “Bergama’nın ardından Kaz Dağı’nda yaşanan yıkım Maden Arama Yönetmeliğinin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu kapsamında tutulmasının sonucu” diye konuştu. Ünlütürk, Kaz Dağındaki çalışmaları yakından takip ettiklerini söyleyerek şunları kaydetti: “Kaz Dağı’nda yapılan arama çalışmaları Bergama’da yapılanların bir devamı. Bergama’da altın arama çalışmaları Danıştay kararına rağmen yasadışı yollardan devam ediyor. Ülkemizde önce hukuku sağlamalıyız. Maden arama kanunu değiştirilmeli. ÇED raporunun içine alınmalı.

YARGIYA GİDECEĞİZ

Kaz Dağları’nda yıkım devam ederse büyük bir direniş yapacağız. Hükümet bu konuda tepkisiz kalıyor. Kaz Dağları Türkiye’nin oksijen depolarından biridir. Oradaki arama çalışmalarının durdurulması için yasal yolara başvuracağız.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir