Vaktiyle Boston’un en azılı kalpazan, dolandırıcı ve hırsızlarını ağırlayan binanın şimdiki konukları arasında Mick jagger, Annette Bening, Meg Ryan, Eva Mendes gibi ünlüler bulunuyor.

ABD’nin Boston kentinde 19. yüzyıldan kalma cezaevi, dört yıldızlı lüks otele dönüştürüldü. Kısa süre önce müşterilerine kapılarını açan Liberty Hotel (Özgürlük Oteli), 2006’da satın alındıktan sonra pahalı bir restorasyon işleminden geçti. Mimarlar, binanın tarihini yansıtan özelliklerinden vazgeçmemek için büyük uğraş verdi. 150 milyon dolara mal olan restorasyon sırasında 298 odalı otele dönüştürülen binanın haç biçimindeki yapısı ve kimi hücreler korundu. Bu ‘hücrelerde’ çok az sayıda özel müşteri kalabilecek.
Vaktiyle Boston’un en azılı suçlularını, kalpazan, dolandırıcı ve hırsızları ağırlayan binanın şimdiki konukları arasında Mick jagger, Annette Bening, Meg Ryan, Eva Mendes gibi sayısız ünlü var. 1967’de evli olmayanlara doğum kontrol hapı dağıtarak yasayı çiğneyip cezaevinde yaşamı yıllarca tecrübe eden Bill Baird da konuklardan…
Normal odalarının geceliği 300 dolardan başlayan otelde bulunan 10 süitin gecelik ücretiyse 5 bin dolar. Cezaevinden dönme otellerin yerli örneği de yıllardır İstanbul’da müşterilerini ağırlıyor. Eski Sultanahmet Cezaevi’nin restore edilmesiyle yaratılan 66 odalık lüks otel Four Seasons, 2003 yılında Travel and Leisure dergisi tarafından ‘Dünyanın en iyi oteli’ seçilmişti.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir