Belediye Başkanı Yılmaz, atık su, Bolu Havzası kolektör hattı projesinin Gölköy’deki çevre katlimanı sonlandıracağını söyledi. Yılmaz ayrıca Ağustos ayı itibariyle kentte arıtılmış su kullanılacağını söyledi.

‘Bolu’nun çevre ve su sorununu bitiriyoruz’

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, projelerini değerlendirdiği açıklamasında, atık su arıtma tesisi ve Bolu havzası kolektör hattı projesinin Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan bir proje olduğunu ve bunu hayata geçirmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi. Yılmaz, “Bu projenin tesis bedeli 6 milyon euro, kolektör hattı maliyeti ise 15 milyon YTL’dir. Karacaağaç Köyü civarında yapılacak Pis Su Arıtma Tesisi’nin çalışmalarına geçtiğimiz haftalarda başlandı. Tesisin kapasitesi ise 650 lt/sn’dir. Büyüksu ve Bolu’nun içme suyunu verecek olan Gölköy’de yaşanan çevre katliamına son verecek olan Bolu Havzası Kolektör Hattı; Büyüksu kenarındaki fabrikaların ve yerleşim bölgelerinin pis sularını toparlarken, diğer yandan da kolektörün bir ucu Abant’a diğer ucu da Mudurnu Yolu’ndaki Tepe Karakolu’na gidecek ve bu bölgedeki tüm atıkları toplayacak.’ dedi.

AĞUSTOS’TA ARITILMIŞ SU İÇİLECEK

Diğer önemli projelerden birinin de su projesi olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, Temiz Su Arıtma Tesisi ile Ağustos ayından itibaren arıtılmış su içileceğinin müjdesini verdi. Yılmaz, “Doğa harikası, cennet Bolu’da insanımıza kuyu suyu içirilirken, başlattığımız Temiz Su Arıtma Tesisi ile Bolu insanımız Ağustos ayından itibaren arıtılmış su içecek. 22 milyon 500 bin dolara mal olacak arıtma tesisi; 10 kilometre terfi hattı, 10 ve 7 bin 500 metreküplük depo ve 193 kilometre şehir içi şebekesini kapsarken, projenin yüzde 70’i gerçekleşmiş durumda” diye konuştu.

BOLU’YU YOLLARLA ÖRDÜK

Bolu Belediyesi tarafından açılan yeni yollar ve Bolu’nun imar durumu ile ilgili bilgiler de veren Başkan Yılmaz, kentin birçok bölgesindeki yol sorunun çözdüklerini söyledi. Yılmaz, ‘Öte yandan diğer bölgelerde yaptığımız yol çalışmaları kapsamında bugüne kadar sadece duble yol olarak 25 kilometre yol yapılmıştır. Tek kuruş istimlak parası vermeden kendi imkanları ve Bolu insanının desteğiyle çevre yolunu yapan Türkiye’deki tek belediye de Bolu Belediyesi’dir. Şehrimizin muhtelif mahallelerinde de yaklaşık 75 bin metre yeni yol ve genişletme çalışmaları da bu 4 yıllık süreçte yapılmıştır.’ dedi.

Bolu ile birlikte aynı anda 10 ilde başlatılan Çöp Depolama Projesi hakkında da bilgi veren Başkan Yılmaz, Çöp Depolama Alanında yapılan tesislerle birlikte Bolu Ovası’ndaki çöplük sorununun tarih olduğunu söyledi.

2008’DE DOĞALGAZ KULLANACAĞIZ

Başkan Yılmaz, yıllardır tartışılan doğalgaz konusuna da değinerek, “Muhalefetin sık sık diline doladığı doğalgaz sorunu da bu dönemde çözülmüş, ana dağıtım hattı borularının döşenmesi işlemi bitmiştir. Şehir içi dağıtım anlaşması da geçtiğimiz günlerde imzalandı. Şehir içi kazılara önümüzdeki günlerde başlanacak ve Bolu 2008 yılında doğalgaz kullanacaktır.” ifadelerini kullandı.

KONUT AÇIĞINI GİDERDİK

12 Kasım 1999 depreminin ardından konut açığının çoğaldığını, fakat TOKİ tarafından yapılan konutlarla bu sıkıntıların çözüldüğünü ifade eden Başkan Yılmaz, “Bolulu vatandaşların ucuz konut sahibi olabilmeleri için TOKİ’nin Bolu’da konut üretmesinin önündeki engelleri kaldırarak, Kürkçüler Köyü ve Dağkent’te konut üretimi sağlanmıştır. Kürkçüler Köyü’ndeki 348 konut teslim edilmiş olup bin adet konutun da inşaatı devam etmektedir” dedi. Şehir merkezinde ve mahallelerde yapılan çevre düzenleme çalışmalarından da bahseden Başkan Yılmaz, boş buldukları her yeri ağaçlandırdıklarını söyledi.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir