Bodrum’da iskele kriziBodrum’un Göltürkbükü Beldesi’nde ocak ayında, 2 milyon YTL’ye mal olacak Kentsel Tasarım Projesi uygulamaya konuldu.

Beldenin “Anadolu Yakası” olarak adlandırılan, daha çok sabit gelirli halkın tatil yaptığı, üç yıldızlı otel, pansiyon ve restoranların bulunduğu bölgedeki 30’a yakın iskele yıkıldı. Ancak Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, projeyi izinsiz olduğu gerekçesiyle durdurunca çalışmalara ara verildi.

“Avrupa Yakası” olarak bilinen,ünlülerin tatil yeri olan bölgede dört ve beş yıldızlı oteller, lüks restoranlar ve beach clubların bulunduğu 2 kilometrelik sahil şeridinde ise 40’a yakın iskeleye dokunulmadığı gibi, turizm sezonu öncesi yenileri de yapıldı.

100 İMZALI DİLEKÇE

Ancak uygulama turizmcileri isyan ettirdi. 22 yıldır otel işleten MHP Belde Teşkilatı 2. Başkanı Taşkın Bıçak, Anavatan’lı Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar’ın, sezon öncesi şov yaptığını öne sürerek şunları söyledi:

“Gariban esnafın bulunduğu bölgedeki iskeleleri yıktı, proje kaçak ve izinsiz çıktı. Sosyetenin bulunduğu bölgedeki iskelelere dokunmayı bırakın, iskeleler bu yıl daha da arttı. Sosyete bu yıl da motoryatları ve jetskileri ile gelip iskelelere demirleyecek, güneşlenecek ve kimse dokunamayacak. O bölgede normal vatandaşın yürümesi, denize girmesi imkansız. Başkanın gücü sadece eski Türkbükü köylülerine yetti. Bir proje hayata geçiriliyorsa aynı anda tüm iskelelerin yıkılması ve projenin tümünün birden uygulanması gerekirdi. Bu konuyla ilgili 100’e yakın esnafın sıkıntısını belirten dilekçeyi belediyeye ve kaymakamlığa verdik. Çünkü bir taraf iskeleler üzerinden para kazanmaya devam ederken diğer taraftan iskelesi yıkılan esnaf bu avantajdan yararlanamayacak.”

ORTADİREK İSTENMİYOR

áBeldede sezonu ilk açan tesis olan Fidele Restoran Beach Club’ın işletmecisi Yelda Gören son iki yıldır iskeleyi kullanmalarına rağmen Mal Müdürlüğü istemediği için ecrimisil ödemediklerini söyledi. Gören, “İskelelerin yıkıldığı bölgeye oranla burada fiyatlar en az 7-8 misli pahalı. Zengin ve sosyete burayı tercih ediyor. Sosyete iskelede güneşlenirken yanında içki içmeyen, yemek yemeyen, ortadirek vatandaşı görmek istemiyor, rahatsız oluyor. Göltürkbükü iskeleleri ile üne kavuşmuş, beğenilmiştir. Bizim ve iskeleleri olan işletmelerin müşterileri A plus. Ancak başkan iskeleleri yıkacaksa ve proje beldeye yarar getirecekse biz de iskelemizi kaldırmaya hazırız. Fakat iskelelerin sezon sonrası yıkılmasını isteriz” dedi.

AVRUPA YAKASI HALKA AÇILACAK

á Kentsel Tasarım Projesi’nin 16 aydır siyasi hesaplar yüzünden Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca onaylanmadığını öne süren Başkan Halil İbrahim Kaynar ise çifte standart iddialarını reddetti, şunları söyledi: “Kimse sosyetenin iskelesi yıkılmayacak şüphesine düşmesin. İskeleler kalkınca sahilin doğal güzelliği ortaya çıktı. Sosyete bölgesindeki iskeleler ise denizi ahşap mezarlığına dönüştürdü. Proje onaylanmadığı ve kaymakamlık tarafından durdurulduğu için diğer iskeleleri kaldıramadık. Yüzde 90’ı kaçak olan iskeleler 3-5 ayda kalkacak ve Avrupa Yakası denilen yer de kamuya açık plaj olacak.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir