ÖİB Başkanı Kilci, “Boğaziçi Köprüsü ayrı değerlendirilecek. Otoyol ağı ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden oluşan pakette yer almayacak’ dedi

Otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi için bu yıl mutlaka ihaleye çıkacaklarını açıklayan Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, “Rekabet Kurulu’nun, çok net söylememekle birlikte Boğaziçi Köprüsü’nün ayrı tutulması yönünde bir kararı var. Muhtemelen ayrı değerlendireceğiz ve otoyol ağı ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün oluşturduğu paketten ayrı tutacağız” dedi.ÖİB Başkanı Kilci, Milli Piyango’nun özelleştirmesi konusunda ilgili tasarı yasalaşınca gecikmeden ihale sürecini başlatmayı ve 2008 yılı içinde özelleştirilmesini tamamlamayı hedeflediklerini de açıkladı. Kilci, Milli Piyango’nun lisans verilmesi yoluyla özelleştirileceğini ve lisans süresinin kaç yıl olacağının kesinleşmediğini kaydedip şunları söyledi: “Kesinleşmedi, ama 10 yıl süreyle bir lisans satışı söz konusu olacak. Meclis tatile girmeden ilgili tasarı kanunlaşır diye ümit ediyoruz. Yerli ve yabancı şirketlerden bir ilgi var.”
Kilci, otoyollar ve köprülerin özelleştirilmesi için de bu yıl mutlaka ihaleye çıkacaklarını, ancak diğer işlemlerin gelecek yıla sarkabileceğini duyurdu.

Otoyollar ve köprülerin özelleştirilmesine ilişkin Erişme Kontrollü Karayolları Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın komisyondan geçtiğini, Meclis’te Genel Kurul’da olduğunu anımsatan Metin Kilci, şunları ekledi:

Otoyol tatil sonrasına kalır
“Bu tasarının bu dönemde yasalaşmasını biraz zor görüyorum. Çünkü Meclis gündemi oldukça yoğun, tatil sonrasına kalabilir. Bizim teknik hazırlıklarım büyük ölçüde tamam. Bu yıl içinde mutlaka ihaleye çıkarız ama diğer işlemler gelecek yıla sarkabilir. Önceliğimiz otoyolların ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün işletme hakkı satışı. Burada 25 yıllık bir süre öngörüyoruz.”

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir