UNESCO’nun Süleymaniye projesine yönelik eleştirilere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bu işi biz de biliyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) İstanbul Dünya Mirası Yürütme Komitesi üyelerinin Süleymaniye projesine yönelik olarak yaptığı eleştiriler üzerine, “Herhalde biraz da mimarız. UNESCO’nun endişe etmesine gerek yok. Bu işi biz de biliyoruz yani” dedi.

UNESCO İstanbul Dünya Mirası Yürütme Komitesi üyeleri Prof. Dr. Nur Akın, Doç. Dr. Deniz İncedayı ve Emine Erdoğmuş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Eminönü Belediyesi’nin, Süleymaniye’de gelecek yıldan itibaren 2 bin 800 binanın yıkılarak yerine Osmanlı mimarisi tarzında yeni binalar yapılmasını amaçlayan projesine tepki göstermişti.

Milliyet’te dün yayımlanan haber üzerine bir açıklama yapan Topbaş, mimar olduğunu hatırlatarak, “Bunun ne olduğunu, nasıl yapılması gerektiğini biliriz. Koruma ve bilim kurullarının onayı doğrultusunda bu çalışmalar yapılmaktadır. Yanlış yorumdur. Bizim burada tescilli yapılarla ilgili çalışmalarımız, özgünlüğünün dışına çıkmayacak. Birtakım boş alanlar ve geçmişi olmayan yapıların yorumları biraz daha farklı olacak” dedi.

‘Kentin sahipleriyiz’

Aynı endişeleri kendilerinin de duyduğunu kaydeden Topbaş, şöyle devam etti: “Biz UNESCO’nun duyduğunu endişenin çok daha ötesini, kentin sahipleri olarak duyuyoruz. Kültürel zenginliğimiz Süleymaniye, Türk mimarisinin nadide örneklerinin bulunduğu bölgedir. Buradaki hassasiyetimiz çok daha fazladır. O konuda kimse endişe içinde olmasın. Buna gerek yok. UNESCO demese bile biz buranın nasıl korunması gerektiğini ve ne kadar değerli olduğunu iyi biliyoruz. Bundan sonraki adımlarımızı buna göre atıyoruz.”

Tarihi yarımadanın yakın geçmişte ihmal edildiğini belirten Topbaş, “Bütün çalışmalar Koruma Kurulu tarafından değerlendirilmekte. UNESCO’nun endişesine gerek yok. Bu işi biz de biliyoruz yani” dedi.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir