Tarihi dokusu ve taş binalarının zarafetiyle dikkatleri çeken Bitlis, bu güzelliklerini bir bir kaybediyor.

btlstrh.jpgBir zamanlar sayıları binlerle ifade edilen, taş işçiliğinin eşsiz eserlerinin bir arada görülmesine imkan sağlayan Bitlis evleri, bürokratik duyarsızlık ve ev sahiplerinin tamirat ve restorasyon için gerekli maddi kaynağa sahip olmamaları yüzünden bir bir yıkılıyor. 244 adet tarihi yapının günümüze kadar ulaşabildiği Bitlis evleri; bir yandan çevrelerinde biten çok katlı çirkin betonarme yapılara inat güzelliklerini göstermeye çalışırken, bir yandan da ağır kış şartları ve bürokrasinin hantal yapısıyla mücadele ederek ayakta durma savaşı veriyor.

TEK TEK YIKILIYORLAR

Çok yönlü bir keşmekeşin arasında kalan tarihi yapılardan biri de 1999 yılında koruma altına alınan Bitlis’in Gazibey Mahallesi’nde bulunan 9 ev ve 1 camii. 1999 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce sivil mimarinin ayakta kalabilmiş ve orijinalliğini koruyabilen ender eserlerden olduğu gerekçesiyle “Gazibey Mahallesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi adı altında 9 ev ve 1 camii koruma altına alındı. Ancak projenin üzerinden 9 yıl geçmesine karşın 9 ev ve 1 camiinin (Atatürk Camiisi) onarımı henüz bitirilemezken, proje kapsamına alınan 1 ev ise zor şartlara direnemeyerek yıkıldı. Koruma altına alınan Gazibey Mahallesi’ndeki 9 evin sahipleri, kendilerinin süreci bire bir takip etmelerine karşın bugüne kadar projede bir hızlanma olmadığını söyleyerek, yetkililerin duyarlı olmalarını istedi.

ÖDENEK SIKINTISI

Ev sahiplerinden Salih Kızıltaş, mahallelerinin koruma altına alındığı için çeşitli hibe, fon ve kredilerden de faydalanamadıklarını söyleyerek olayın bir başka trajik yönünü ortaya koydu. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan mahalle sakini Kızıltaş, olayın bürokratik duyarsızlıktan ibaret olduğuna inandığını söyledi. Geçtiğimiz yıl evi yıkılan mahalle sakinlerinden Cesim Yeter ise “Şayet tehlikeyi önceden fark edip evi tahliye etmeseydik meydana gelecek facianın sorumluluğunu hangi kurumların ve yetkililerin üstleneceğini merak ediyorum.” dedi. Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan Bitlis İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, ödenek yetersizliği yüzünden projenin bitirilemediğini söyledi.

Kaynak: Yeni Şafak

One Comment

  1. Doğu kalkınsın diye projeler üretiliyor,tabii hiçbiri hayata geçirilemiyor.Çünkü politik kararlar.Doğunun, bozulmayan tarihi dokusu ,geleneği, kültürü turizme dönüştürülse kalkınma için ilk adım atılmış demektir.Koruyalım yurt dışından kredi, kaynak bulalım koruyalım,batı bu yönüyle bitti,doğuya sahip çıkalım. Bu dokuyu korursak ,turizm yatırımı için yollar oteller arkadan gelir.Böyle bir alt yapı varken hayvancılıktı tarımdı sanayiydi diye kendimizi aldatmayalım.Turizm hamlesini bir yapalım,sonra mevcut olan tarımın hayvancılığın gelişmesi turizmden gelen gelirle yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir