İtalyan Abitare dergisinin İstanbul özel sayısında yayımlanan Suna Kıraç Kültür Merkezi’nin çizimi ilk bakışta Frank Gehry’nin en ünlü yapıtı Bilbao Guggenheim Müzesi’ni çağrıştırıyor.

Bilbao Guggenheim’la efsaneleşen mimar Frank Gehry’nin tasarladığı Suna Kıraç Kültür Merkezi’nin görüntüleri bir İtalyan dergisinde yayımlandı

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın Tepebaşı’ndaki TRT binasının ve kat otoparkın yerine İstanbul’a yakışacak bir kültür kompleksi yaptırmak istediği epeydir biliniyor. Bilinmeyen, Başbakan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de olumlu baktığı söylenen bu projenin neden bu kadar sürüncemede bırakıldığı. Öyle ki bürokrasiden gerekli ‘olur’u aldığını düşündüğümüz Kıraçlar kültür kompleksinin mimari projesini İspanya Bilbao’daki Guggenheim Müzesi’yle efsaneleşen Amerikalı ünlü mimar Frank Gehry’e hazırlatalı iki yılı geçiyor. Hazırlatmışlar ama bürokrasi cephesinde somut bir gelişme olmadığı için Kıraçlar bu projeyi ellerine alıp televizyon televizyon, gazete gazete dolaşmıyor, sadece dostlarına gösteriyorlar.

Ama sonunda Gehry’nin Suna Kıraç Kültür Merkezi projesinin görüntüleri İtalya’da yayımlanan Abirate dergisinde ortaya çıktı. Abirate dergisi İstanbul’a ayırdığı Mayıs 2007 sayısında Gehry’nin merakla beklenen projesine de yer verdi. Görüntüler daha sonra çeşitli internet sitelerinde dolaşmaya başladı.

Gehry’nin projesi elbette ilk görünüşte Bilbao Guggenheim’ı çağrıştırıyor. Ama burada şaşırılacak bir durum yok, zira onun tasarımları, geometrisiyle olsun, titanyum kaplı dış cephesiyle olsun hep birbirine benziyor. Şimdi merak edilense Gehry’nin projesinin Türkiye’de mimarlık dünyasında nasıl karşılanacağı. Çok tartışılacağı muhakkak, ama bu Gehry projeleri için alışıldık bir durum, başka türlü yıldız mimar olmak kolay mı?

İnan Kıraç’ın Hürriyet’ten Gila Benmayor’a anlattıklarına bakılırsa bu kültür kompleksi İstanbul’a fazladan 500 bin turist getirmezse Gehry, Kıraçlardan para almayacakmış. Proje 160 milyon dalara mal olacakmış. Ama para problem değil. Bilindiği gibi Kıraçlar neredeyse bütün birikimlerini Suna-İnan Kıraç Vakfı’na vakfediyor. Yine Tepebaşı Meşrutiyet Caddesi üzerinde önce Pera Müzesi’ni ardından İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nü kamunun hizmetine sunan Kıraçlar, Suna İnan Kıraç Vakfı’na beş yıl içinde 500 milyon dolar kaynak aktaracaklarını söylemişti.

Suna Kıraç Kültür Merkezi projesinin İstanbul Belediyesi ile TRT arasındaki bazı bürokratik nedenlerden dolayı geciktiği söyleniyor. Çünkü TRT binasının bir kısmı belediyenin, bir kısmı da TRT’nin mülkiyetinde. Binayı önce belediyenin TRT’den satın alması sonra Kıraç Vakfı’na satması gerekiyor. TRT’ye genel müdür bir türlü atanamadığından bu işlemin geciktiği söyleniyordu. Ama Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra böyle bir problem mazeret değil!

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir