Beş yılda alışveriş merkezi sayısında patlama yaşanan Beylikdüzü’nde kimi lokasyon, kimi mimari, kimisi de yönetim yanlışlığı nedeniyle faaliyet alanlarını değiştirmeye başladı.

İstanbul Beylikdüzü’nde 8 yıl önce başlayan konut üretiminde sayı bugün 100 bine ulaşmış durumda. İstanbul ve Türkiye’nin dört bir yanında projeleri olan pek çok büyük inşaat şirketinin bölgeyi keşfinden sonra hızla artan konut sayısı, alışveriş merkezlerini, sosyal tesisleri, şehirleşmeyi de beraberinde getirdi. Her türlü üniteyi içinde barındıran site ve konut projelerinden sonra, şimdi de alışveriş merkezi yatırımcıları bu bölgedeki yatırımlarını sürdürüyor. 500 bin civarında nüfusu olan Beylikdüzü’nde irili ufaklı alışveriş merkezlerinin sayısı 30’a çıktı. 10 kadarı da yapım aşamasında. Bu alışveriş merkezlerinin arasında Migros Alışveriş Merkezi, Atirus, Beylicium gibi büyük olanları da var, İfa Çarşısı, Cumhuriyet Çarşısı gibi küçük olanları da. Ekinoks Alışveriş Merkezi ise yeni yapılıyor. Toplam kapalı alanı ortalama 40 bin metrekare olanların sayısı 10 civarında. Hal böyle olunca, alışveriş merkezlerinin çokluğu beraberinde tartışmayı da getiriyor. Çünkü yanlış lokasyonda, yanlış yönetilen ya da plansız inşa edilmiş alışveriş merkezlerinin kimi atıl durumda, kimisi de faaliyet alanlarını değiştirmek zorunda kaldı.

Alışveriş merkezleri hastane oldu

Beylikdüzü’nde alışveriş merkezlerindeki yanlış yapılanmaya değinen bir diğer isim de ECE Türkiye Proje Yönetim AŞ Alışveriş Merkezi Yönetimi Departman Müdürü Özgür Bekiroğlu. Bekiroğlu’na göre bölgede yapılan irili ufaklı alışveriş merkezlerinin pek çoğu boş kaldı. Alışveriş merkezlerinin özellikle lokasyon sorunu olduğuna dikkat çeken Bekiroğlu, birçoğunun ya yan sokaklarda ya da apartmanların arasında kaldığına vurgu yapıyor. Bazı alışveriş merkezlerinin el değiştirdiğine ve hastane gibi farklı faaliyetlerde kullanılmaya başladığına değinen Bekiroğlu, “Beylikdüzü çok büyük bir pazar. Bu nedenle yeni yatırımlar mutlaka olacak. Fakat bu alışveriş merkezleri inşa edilirken, lokasyona, yönetime, konsepte dikkat edilmesi gerekiyor” diye konuşuyor.

400 bin metrekare kapalı alan

Beylikdüzü’nde bulunan büyük alışveriş merkezlerinin toplam kapalı alanı 305 bin metrekare. Küçüklerle birlikte bu büyüklük 400 bin metrekareye kadar çıkıyor. Yani neredeyse 2 kişiye 1 metrekare toplam kapalı alan, 5 kişiye ise 1 metrekare kapalı alan düşüyor. Bu, Türkiye’de kişi başına düşen alışveriş merkezi alanı ortalamasının üstünde olduğu gibi, Türkiye’nin en çok alışveriş merkezine sahip İstanbul’daki oranın da oldukça üzerinde bunuyor. Bu alışveriş merkezlerinde yer alan mağaza sayısı ise 650 civarında.

Kaynak: Sabah

One Comment

  1. Bu durum o kadar belliydi ki. Plansız konut stoğu da on yıl boş bekledi. Şimdi şimdi konutlar oturulur hale geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir