Bugünlerde İstanbul’da Beşiktaş’tan geçerken, Atatürk anıtının etrafına bakınız. Anıtın etrafı açıldı. Yerlere granit taşlar döşeniyor. Meydan gerçek bir meydan görünümünü almaya başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beşiktaş Belediyesi’nin birlikte 5 yıldır üzerinde çalışmalar yaptığı proje, Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı.

Beşiktaş vapur iskelesinden başlayan alan, Barbaros’un türbesi ve Barbaros heykeli ile Atatürk anıtını da içine alarak Barbaros Bulvarı’na kadar uzanacak. Trafikten arındırıldıktan sonra bütünüyle yayalara açılacak.

Trafik üç ayrı noktadan tünellerle yeraltına indiriliyor. Meydana yapılacak küçük havuzlar ve oturma yerleriyle vatandaşların dinleneceği, soluk alabileceği alanlar yaratılmış olacak.
Beşiktaş Belediyesi proje ile üstlendiği sorumluluk çerçevesinde, Atatürk anıtının çevresini temizledi.

Bugüne kadar değişik nedenlerle (belki de zorunluluklar sonucu) meydanın üzerinde çok sayıda yapılaşmaya izin verilmişti.

Pazar kaldırıldı, işyerleri yıkıldı

Atatürk anıtının etrafında 40 dükkân, 3 büfe, köprü altında 9 dükkân vardı. Meydanın bir bölümü “halk pazarı” adıyla sebze ve meyve haline dönüştürülmüştü.

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ile yardımcısı Hasan Mani, proje çerçevesinde bu dükkânların ve pazarın kaldırılması için uzun süredir çaba gösteriyorlar.

Halk pazarı ile meydandaki dükkânların tamamına yakını kaldırıldı. Köprü altında çok az dükkân kaldı. Halk pazarının ve dükkânların yıkıntıları temizlendi. Meydan gerçek bir meydan görünümü kazanmaya başladı.

Şimdi Beşiktaşlıların ve Beşiktaş Belediyesi’nin Mustafa Koç’tan bir beklentisi var. Ben de bu yazıyı o nedenle “aracı” olarak yazıyorum.

Beşiktaş meydanının temizlenmesi için yıkılan 52 işyerinin eski işletmecileri ve 30 pazarcı esnaf Belediye Başkanı’na diyorlar ki, “Bizi gariban buldunuz.

Meydan açılacak diye bizim işyerlerimizi yıktınız. Helal olsun da… Meydanın ortasında duran o Tansaş binası ne olacak?”

Meydanda sadece Tansaş kaldı

Beşiktaş meydanındaki Tansaş mağazasının ilginç bir hikâyesi var. Bilindiği gibi Migros’u 1954 yılında İstanbul Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay, İstanbul halkına ucuz gıda ve tüketim maddesi temin etmek için kurdu. Migros önceleri 45 satış aracıyla halka tanzim satışına başladı.

1957 yılından sonra İstanbul Belediyesi, (o yıllarda belediyenin bir kuruluşu olan) Migros için, belediyeye ait arsalar üzerinde baraka şeklinde sabit satış mağazaları kurmaya başladı.

Bu sabit “tanzim satış” barakalarından biri de Beşiktaş’ta meydanın bir köşesine konduruldu. Beşiktaş’taki baraka zamanla büyütüldü. 1975 yılında Migros’u Koç grubu satın aldı, geliştirdi. 2006 yılında Tansaş’la birleştirdi. Beşiktaş’taki Migros da şimdilerde Tansaş oldu.

Beşiktaş Belediyesi’nin 53 küçük işyerini yıkması kolay oldu da Tansaş’ı yıkması için Koç grubunun tepe yöneticisi Mustafa Koç’un yardımı şart.

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ümitli. “Mustafa Koç, Beşiktaş Atatürk anıtının etrafının meydan haline getirilmesi için bize mutlaka yardımcı olacak” diyor.

Güngör Uras
Kaynak: Milliyet

2 Comments

  1. ANITIN ETRAFI AÇILDI MÜNÜBÜS DURAKLARI,İETT,BÜFE,GAZETE BAİİ,GÜN İÇİNDE YAYANIN YOĞUN ĞEÇDİYİ PARK İÇİNDE OTURAN YAŞLILARI ,ENGELLİLERİ,GENÇLERİ,PARK ALAN İÇERİSİNDEKİ ESNAFI DÜŞÜNEN BU İNSANLARIN İHTİYAÇLARINI GİDERMEK İÇİN UMUMİ TUVALETE İHTİYAÇ YOK’MU??

  2. Çok güzel bir proje.. dilerim kısa zamanda gerçekleşir.
    Ancak Beşiktaştaki ( yol köprüsünün altındaki ) otobüs durağından boğaz yönüne giderken, ( gecekondu ) üniversitelerin binaları, çirkin yapılar ve hergünü trfik keşmekeşi yaratan adliye binaları kalacak mı ??? Onlar da hemen yıkılıp TÜM KIYI halka açılmalıdır… Tansaş ı yık derken bu binalar kalmalımıdır.. ???? Denizi, Boğazı olup da bu sulara kıyısı olmayan ŞEHRİM Istanbul… SANA NELER ETTİLER…
    Kıyılarımızı istiyoruz sayın belediye başkanları8…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir