Kültür Bakanlığı’ndan Aydemir, TEMA’nın çektiği fotoğraflarda kasıt olduğunu belirterek, “İnternette görülen kesilmeyen ağaçlar fotoğrafta görülmüyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir, Belek’te golf sahaları oluşturmak için 2 yılda 500 bin ağacın kesilmediğini savunarak, “Orman Bölge Müdürlüğü’nden aldığımız verilere göre bunun 80 bini kesilmiş” dedi.

Aydemir, Milliyet’in manşetten duyurduğu doğa tahribatı ile ilgili olarak açıklama yaptı. Haberlerde yer alan fotoğraflarda kasıt olduğunu düşündüklerini söyleyen Aydemir, “Fotoğrafların çekildiği dönem, muhtemelen oradaki golf arazilerinin inşaat dönemi. İnşaat dönemine denk geldiği için bütün araziler kahverengi toprak görünüyor” dedi.

‘Fotoğrafta görünmüyor’

Aydemir, aynı fotoğrafa internetten baktıklarını, internette görülen yeşillerin hiçbirisinin, kesilmeyen ağaçların dahi fotoğrafta görünmediğini kaydetti. İddia edildiği gibi 500 bin ağacın kesilmesinin mümkün olmayacağını, çünkü golf sahaları kurulması için verilen alanda toplam 162 bin ağaç bulunduğunu öne süren Aydemir, Orman Bölge Müdürlüğü’nden aldıkları verilere göre, bunlardan 80 bininin kesilmiş olduğunu kaydetti.

Okaliptüs savunması

Kesilen ağaç sayısının fazla göründüğünü, ancak bunların önemli bölümünün okaliptüs ağacı olduğunu ifade eden Aydemir, şöyle konuştu:

“Belek 30 yıl önce bir bataklıkmış. Bataklığı kurutmak üzere okaliptüs ağaçları dikmişler. Yani herhangi endemik ve ekolojik değeri olmayan bir ağaç. Meseleye bu açıdan bakacak olursak sorun yok, ama bölgedeki genel ağaç popülasyonunda azalma oldu diye bakılıyorsa bu tercih meselesi. Ağaç kesildi, ama son durumu yansıtmada abartı var.”

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir