Başıbüyük’te günlerdir yaşanan polis şiddeti, bir kadının felç olmasına neden oldu.

Başıbüyük’te günlerdir yaşanan polis şiddeti, bir kadının felç olmasına neden oldu. Evlerinin Kentsel Dönüşüm Projesi’ne kurban gitmemesi için mücadele eden Başıbüyük halkı, her gün yeni bir polis saldırısıyla karşı karşıya kalıyor. 13 Nisan Pazar günü yaşanan olayda polisin acımasızca saldırısı mahallede yaşayan bir kadını felç etti. Biber gazı ve copların kullanıldığı polis saldırısında, Sultan Tarakçıoğlu’nun gazdan dolayı tansiyonu yükseldi ve kısmen felç oldu. Geçirdiği felç yüzünden yatağa mahkum olan Tarakçıoğlu, artık konuşmakta da güçlük çeker duruma geldi.

Gaz bombası yüzüne isabet etti

13 Nisan Pazar günü meydana gelen olayda polis, TOKİ’nin şantiyesine malzeme girişine izin vermeyen mahalleliye feci şekilde saldırdı. Biber gazı ve copla saldıran polis, 20 kişiyi yaraladı. Mahallede yaşanan saldırıda yüzüne isabet eden gaz bombasının etkisiyle tansiyonu yükselen Sultan Tarakçıoğlu, olduğu yere yığıldı.

Tarakçıoğlu’nun olay sonrasında götürüldüğü birçok hastaneden geri çevrilmesi de tepkilere neden oldu. Tarakçıoğlu’nun eşi Mustafa Tarakçıoğlu, ihmallere ve polisin tutumuna isyan etti. Yaşananların hesabını kimin vereceğini soran Tarakçıoğlu, olay esnasında evde olmadığını ve eşinin saldırıdan sonra 5 hastane dolaştırıldığını ifade etti. Hastanelerde rapor alamadıklarını dile getiren Tarakçıoğlu, Başıbüyük’ten olan hastalara, doktorların bilinçli olarak rapor vermediğini anlattı.

Yattığı yataktan güçlükle konuşan Sultan Tarakçıoğlu ise polislerin cezalandırılmasını istiyor. Acı içinde kıvranan ve soluk almakta güçlük çeken yaşlı kadın, hastane hastane dolaştırıldığını, doktorların kendisiyle ilgilenmediğini söyledi. Polislere de beddua eden Tarakçıoğlu, evlerini yıkmaya çalışan hükümete ve TOKİ’ye tepki gösterdi.

Polisler çocuklara şiddet öğretiyor
Mahallenin kadınları da komşularının polisler yüzünden felç olmasına tepki gösteriyor. Mahallenin kadınları, polislerin çocuklara da kötü örnek olduğunu ve şiddet aşıladığını belirtiyorlar. Polislerin çocuklara yaklaşımını izlediklerini aktaran kadınlar, sözlerine şunları ekliyorlar, “5 yaşındaki bir çocuğun koluna yapışmış polis. ‘Ne yapıyorsunuz’ diye soruyorum. Karşılığında ‘Seviyoruz abla’ diye bir cevap alıyorum. Gaz bombası ile çocuk mu sevilir? Şaşırmış bunlar. Nasıl bir sevgi bu? Sonra da ‘Abla çocuklar sapan ve taş atıyor’ diyorlar. Kesinlikle polislerin tutumu ile çocuklarım şiddete yöneldi” diyor. Dünyanın zenginler dünyası olduğunu belirten kadınlar, “Fakirler için hiçbir şey yapılmıyor. Fakirin ekmeğini ve yuvasını da ellinden almaya başladılar. Başımıza gelenler işkence ve adaletsizlik. Devlet nerede? Neden sesimizi duymuyorlar?” diye hesap soruyorlar yetkililerden.

Başıbüyüklüler ayrıca hastanelerde tedavi edilmediklerini ve rapor alamadıklarını sözlerine ekliyorlar.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir