Küresel ısınmanın etkisiyle geçtiğimiz yaz Ankara’da yaşanan susuzluk sorunu sokağa taşındı. Mehmet Ali Alabora, Pelin Batu ve Ufuk Uras, Greenpeace ve Yeşiller gibi dernek ve vakıflardan üyeleri bulunan Küresel Eylem Grubu 1 Aralık’ta Ankara’da eylem yapacak.

KÜRESEL Eylem Grubu, Ankaralıları susuzluğa ve küresel ısınmaya karşı 1 Aralık’ta sokağa dökecek. Eylemin bir sonraki ayağı ise 8 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleşecek.

Greenpeace ve Yeşiller gibi çeşitli dernek, vakıf ve meslek gruplarından üyesi bulunan eylem grubunun en ünlü üyeleri Mehmet Ali Alabora, Pelin Batu ve Ufuk Uras. Birey inisiyatifine dayanan oluşum önümüzdeki günlerde Abdi İpekçi Parkı’nda yapacağı eylemle küresel ısınmaya karşı acil tedbir alınması gerektiğini vurgulayacak. Susuzluğun nedeni olarak küresel ısınmayı gösterdiklerini söyleyen grup üyelerinden İrem Aksu, “Ancak bunun önüne geçmek için bir çözüm üretilmiyor. Bizim amacımız sokaktaki hareketle hükümete bu konuda baskı yapmak” dedi.

Herkesin iklim değişikliği konusunda bilgi sahibi olması gerektiğini düşünen grup, üniversitelerde konusunda uzman kişilerle konferanslar verip standlar açıyor. Kalıcı çözümler üretmek için çalıştıklarını belirten Aksu, “Yerel ve ulusal yöneticilere alternatif çözümler öneriyoruz. Amacımız somut taleplerimizi duyurmak. Olmayacak şeyler için eylem yapmıyoruz” dedi.

2004 yılından beri çeşitli konularda eylemler yapan grubun son eylemi 28 Nisan 2007’de ’Türkiye Kyoto’yu imzala’ sloganıyla binlerce aktivist, onlarca kurum bir araya geldi. Ankara’daki sokak eylemi susuzluk sorunuyla ilgili olacak. İstanbul ve diğer illerdeki eylemler ise küresel ısınmanın sebep olduğu iklim göçleri, susuzluk, tarımsal yapının çökmesi, hayat pahalılığı ile ilgili gerçekleşecek.

Kitlesel kamparya

KÜRESEL Eylem Grubu (KEG) tüm kararlarını, aktivistlerin katıldığı toplantılarda alıyor. Savaşlara, militarizme ve çok uluslu şirketlerin dünya çağında yarattıkları tahribatlara karşı örgütlenen grup, tartışmaların sonucunda ortak eğilimler üzerinde anlaşarak yeni kampanyalar başlatıyor. KEG toplantılarına hangi kurumdan gelirse gelsin herkes sadece kendisini temsil ediyor. Bireysel katılım, temsiliyet ve aşağıdan demokrasi gibi temel işleyiş prensipleri var. Ama her kampanyada, kitle örgütlerinin, sendikaların, derneklerin, belediyelerin, aydın ve sanatçıların, partilerin kampanya ve mitingelre katılmaları için çabalanıyor.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir