Mithatpaşa Caddesi’nin, Fahrettin Altay Meydanı’ndan Balçova yönüne giden bölümü üzerinde, Balçova merkez girişi de dahil olmak üzere İnciraltı Kavşağı’na kadar yol boyunca taşmış çöp konteynerleri ve çevresine saçılmış çöplerin toplanmamasına esnaf isyan ediyor.

Balçova’da, lokantaların da bulunduğu dükkan ve işyeri sahipleri, 6-7 yıldır aynı sorunla karşı karşıya olduklarını belirterek, bu soruna bir an önce çözüm bulunması gerektiğini ifade ettiler.

Emekli kadınların Durak’tan isteği

KARŞIYAKA’da oturan emekli memur Müjgan Ünler, belediyenin spor aletleri yerleştirerek, parkları halka açık spor merkezlerine dönüştürmesinden büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Ancak, 1851/5 Sokak’ta yaşayan emekli kadınlar olarak bizim de Başkan Cevat Durak’tan isteğimiz var. Buradaki yeşil alana da spor aletleri konulsun. Bu özellikteki parklardan en yakını Girne Bulvarı’nda. Her sabah oraya gidiyoruz, ancak yeterince yararlanamıyoruz” dedi.

TOKİ evleri sorunlu

KARŞIYAKA Örnekköy Zübeyde Hanım Mahallesi’ndeki TOKİ evlerinde oturan vatandaşlar, binalardan şikayetçi. Evlerin büyük bölümünde topraklama hattı bulunmadığını, kapıların kapanmadığını belirten vatandaşlar “Belediyeye başvuruyoruz, ’biz teslim aldık’ diyor. TOKİ’ye gidiyoruz. ’Belediyeye teslim ettik’ diyorlar. Ne yapacağımızı şaşırdık” şeklinde sıkıntılarını dile getirdi. TOKİ evlerinde oturan Gürbüz Ercan adlı okuyucumuz, binalarda maddi imkanları yetersiz vatandaşların yaşadığını, bu nedenle de mütteahhit hataları yüzünden oluşan sorunları giderecek güçte olmadıklarını belirterek, şunları söyledi: “Binaların çoğunun topraklama hattı yok. Kablolar kesilmiş, çalınmış. Hidroforlar yok olmuş. Belediye evin eksikliklerine bakmadan TOKİ’den aldığı anahtarı vatandaşlara verdi. Belediyeye yaptığımız başvuruda ’siz yaptırın’ yanıtı alıyoruz. Burada oturan vatandaşların ekmek alacak parası yok. Topraklama hattı yok diye elektrik kazalarının meydana gelmesi de kaçınılmaz. Belediye bu işe çare bulmalı.”

Korsanla mücadele

22 Nisan tarihinde köşemizde yayınlanan “Belediye seyrediyor, mafya haraç kesiyor” başlıklı haberimizle ilgili olarak Trafik Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Asayiş Şube ve Trafik Huzur Timleri tarafından sürekli denetim yapılmakta ve korsan otoparkçılara hergün en az 5 kez ceza yazılmaktadır. Ancak bu kişilerin yeri yurdu belli olmadığı için cezaları ödemiyorlar. Çalışmalar yasal yetersizlik nedeniyle çözüm olamıyor. Bu kişilere karşı yasal yaptırımlar uygulanmalı” denildi.

Otopark zorunluluğu var

GÖKHAN Iğdır adlı okuyucumuz da aynı konu ile ilgili olarak elektronik posta adresimize çözüm önerisini şöyle aktardı; “İnşaatlarda otopark zorunluluğu vardır. Ancak bu zorunluluğa kimse uymuyor. Binaların giriş katlarına çoğunlukla dükkan yapılıyor. Halbuki projelerinde otopark olarak geçer. Otopark mafyası da dahil olmak üzere her türlü yasadışı örgütle mücadele güvenlik güçlerinin sorumluluğunda. Siz, ben ve daha milyonlarca insan böyle bir otopark mafyasının varlığından haberdar isek, güvenlik güçlerinin de malumatının olmaması mümkün değildir. Ne siz, ne belediye, ne de vatandaş bunu çözemez. Bu tür örgütler en ağır ceza ile cezalandırılmadıkça böyle suçlar devam eder. Öncelikle yeni yapılan her binanın altında, daire sayısınca otopark alanı istenmelidir.”

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir