Burdur’un en eski yerleşim yerleri arasında bulunan Hükümet Caddesi’ndeki evler, devlet tarafından restore ediliyor.

Kültür va Turizm eski bakanı Atilla Koç’un kentte gezisinde de destek verdiği restore çalışması ile 15 eski ev yıkılmaktan kurtulacak.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Burdur Valiliği ve Burdur İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, ‘sokak sağlıklaştırma’ çalışması başlattı. 351 bin 500 YTL’ye ihale edilen çalışma kapsamında 15 ev restore edilerek eski görünümüne kavuşturulacak. Bakımsızlıktan dolayı yıkılmak üzere olan Hükümet Caddesi üzerindeki evler, 2 ay sonra örnek hale gelecek. Kültür ve Turizm eski bakanı Atilla Koç’un Burdur’a yaptığı bir gezi sırasında incelediği evler restore edildikten sonra Hükümet Caddesi’ne renk gelecek. Sağlıklaştırma çalışmaları sayesinde sadece evler değil, cadde de güzelleşecek. Çalışmalar hakkında bilgi veren proje koordinatörü Ömer Kandemir, hava şartlarının müsaadesi ölçüsünde çalışmayı en kısa sürede bitirmeye çalışacaklarını söyledi. Kandemir, 10 kişilik ekip ile evlerin çatılarını onarıp, dış cephelerin sağlıklaştırılması görevini yürüttüklerini dile getirdi.

Restore çalışması yapılan evlerden birinin sahibi Şenay Aydın, 200 yıllık binayı restore ettirme imkanı bulamadığını söyledi. Devletin yaptığı çalışma sayesinde evinin dış cephesinin artık daha güzel ve sağlam olacağından dolayı mutlu olduğunu aktaran Aydın, “Ancak çalışmalar yüzünden evin içindeki sıvalarda dökülmeler oluyor.” şeklinde şikayette bulundu.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir