İkizdere taş ocağına karşı yöre halkının başlattığı direnişte başından beri yer alan Asuman Fazlıoğlu, bakanın verdiği güvenceleri hatırlatıp, hiçbirinin yerine getirilmediğini söyledi.

 

 

 

 

 

Cengiz İnşaat’ın Rize’nin İyidere ilçesinde yapımını üslendiği lojistik liman inşaatına taş temin etmek için İkizdere ilçesinde bulunan ve dünyada koruma altında bulunan 250 vadiden biri olan Eskencidere’de işlettiği taş ocağındaki direniş sürüyor. Direnişe başından beri katılan İkizdere Çevre Derneği Basın Komisyonu Üyesi Asuman Fazlıoğlu’nun gönderdiği fotoğraflarda deredeki katliamın boyutları gözler önüne seriliyor. Taş ocağı çalışmaları geçen yıl 22 Nisan’da iş makinelerinin vadiye girmesiyle başlamıştı. Köylülerin ve yaşam alanı savunucularının bütün karşı gelişlerine rağmen, taş ocağı büyümeye devam ediyor.

 

 

Geçen yıl 7 Mayıs’ta, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, “Rize İyidere Lojistik Limanı Projesi” ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yaptığı açıklamayı hatırlatan Fazlıoğlu, “Bakan yaptığı açıklamalarla, yöre halkına bazı güvenceler verdi. Ama gelin görün ki bu güvencelerin hiçbiri yerine getirilmedi” dedi. Fazlıoğlu bu güvenceleri “10 yalan” başlığında topladı:

 

 

10 YALAN

 

 

YALAN 1: Toprak sıyrılacak ve üretim sonrası arazi ıslah çalışmalarında kullanılmak üzere muhafaza edilecek.

 

 

YALAN 2: Toz olmaması için sulama yapılacak.

 

 

YALAN 3: Su kaynaklarına zarar verilmeyecek.

 

 

YALAN 4: Sürekli hava ölçümleri yapılacak.

 

 

YALAN 5: Vadide tek ruhsatla çalışılacak.

 

 

YALAN 7: Çalışma alanı 13.5 hektarla sınırlı kalacak

 

 

YALAN 8: Limanda 8 bin kişi istihdam edilecek.

 

 

YALAN 9: Çay bahçeleri köylünün elinden isteği dışında alınmayacak.

 

 

YALAN 10: Doğa tahrip edilmeyecek.

 

 

“TALANI BASIN AÇIKLAMASIYLA DUYURACAĞIZ”

 

 

“Yalancıların mumunu direnişle söndüreceklerini” söyleyen Fazlıoğlu, “İkizdere halkı olarak, Bakanın verdiği sözler ve vadimizin geldiği durumu 23 Temmuz’da Kadıköy’de, aynı zamanda duruşmanın da olacağı 3 Ağustos’ta ise İkizdere’de basın açıklamasıyla duyuracağız” dedi.

 

 

Rize İdare Mahkemesinde açılan yürütmeyi durdurma davası için bölgede inceleme yapan bilirkişi heyeti raporunda, İşkencedere Vadisine yapımı devam eden taş ocağının projenin usulüne uygun yapılmadığını belirtti. Yöre halkı mahkemeden bir an önce karar vermesini bekliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: evrensel.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir