Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in, Kaz Dağı’ndaki sondaj çalışmalarının abartıldığını belirterek, “Bir bardağın çapı kadar aşağı iniliyor, numune alınıyor. Toplamı 1 metrekare bile yapmıyor” açıklamasına, uzmanlar ve çevreciler karşı çıktı. jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür, “Sondajdan sonra geride sadece küçük bir delik kalıyor, ama her sondaj noktasına ulaşmak için için yollar açılıyor, ağaçlar kesiliyor. Ekolojik yapı zarar görüyor. Sondaj çalışmaları nedeniyle Çan’daki köylerin suyu bulanık aktı. Şirketlere ‘Sadece sondaj yap, sonra git’ denmiyor tabii ki. Maden bulunursa üretim yapılacağı için sondaj yapılıyor” dedi.

Av ve Yaban Hayatı Koruma Vakfı’ndan yapılan açıklamada ise, ormanlık alanda sondaj yapılmasına izin veren yönetmeliğin, sondaj sırasında mevcut madenin yüzde 10’unun alınmasına izin verdiği belirtilerek, bunun olumsuz sonuçlar yarattığı vurgulandı.

Açıklamada, madenin yüzde 10’unun alınmasının doğal tahribatın önünü açtığı, Türkiye’de birçok taş ocağı ve maden şirketinin üretim izni almadan sondaj izniyle faaliyetlerine devam ettiği belirtildi. Çözüm olarak, yönetmeliğin değiştirilmesi önerildi.

Bakanlık ekibi kimseyle görüşmedi

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Kaz Dağı’ndaki sondaj çalışmalarını incelemek üzere görevlendirdiği ekip, incelemelerini tamamladı.
İlk olarak Çan Söğütalan’daki çalışma alanlarını gezen ekip, daha sonra Bayramiç ve Bahçedere’deki alanları da gezdi. Ekibin, bölge yöneticileri ve çevre halkıyla temasa geçmemesi ise tepki yarattı.

Kaz Dağı Koruma Girişimi yönetiminde yer alan Mehmet Öngen, bakanlık ekiplerinin, girişimin yönetiminde yer alan Küçükkuyu Belediye Başkanı Yusuf Aksoy’la da görüşmediğini, kendilerine şikâyetlerini iletemediklerini söyledi.

Kaz Dağı’nda sondaj çalışmaları sürüyor

Teckcominco ve Fronteer Development Arama ve Madencilik Şirketleri Kaz Dağı’nın Bayramiç ilçesine bağlı Muratlar köyü mevkiinde altın arama çalışmaları nedeniyle sondaj yapmaya devam ettiklerini açıkladı.

Projeler Sorumlusu jeoloji Yüksek Mühendisi Bayram Artun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in, gazetelerde yayımlanan açıklamasının yanlış anlaşıldığını ileri sürdü.

Artun, “Bakanlıktan bir emir ya da yazılı talimat da gelmedi. Zaten bakanın açıklaması, arama çalışmalarının durdurulmasıyla ilgili değil, Maden Dairesi tarafından rutin olarak verilen arama ruhsatı işlemlerinin durdurulmasıyla ilgilidir” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir