Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde bulunan ve mutlak koruma alanındaki Tavuk Adası’nda devam eden inşaat çalışmalarına tepkiler devam ediyor.

 

 

 

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde bulunan ve mutlak koruma alanındaki Tavuk Adası üzerinde devam eden inşaat çalışmalarına yönelik tepkiler devam ediyor.

 

 

Ayvalık Tabiat Derneği, Tavuk Adası’nı keyif adasına dönüştürülmek istendiğini belirterek, dernek tarafından kurumlara yapılan itiraz dilekçelerine iki ay geçmesine rağmen yanıt gelmediği belirtildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KORUNMASI GEREKEN ADADA EKOLOJİK YIKIM YAPILIYOR

 

 

Dikran Masis adlı bir iş insanının özel mülkiyetinde olan adada Kültür Bakanlığınca Masis’e tahsis edilen Vaftizci Yahya Manastırı da yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde, koruma altında bulunan adadaki yapılaşmayı protesto eden Ayvalık Tabiat Derneğince kaymakamlığa verilen dilekçelerde Tavuk Adası’nın korunması gerekirken ekosisteme zarar verildiği dile getirildi.

 

 

Tavuk Adası’nda inşaat faaliyetlerinin başlaması ve adaya iş makinelerinin çıkarılmasının ardından nisan ayında kaymakamlığa verilen iki dilekçede Tavuk Adası’nın, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içinde Mutlak Koruma Alanı’nda olduğuna dikkat çekildi.

 

 

Tavuk Adası doğal sit alaninin bakanlık tarafından 2021 yılında “Doğal sit nitelikli doğal koruma alanı” olarak tescil edildiğine vurgu yapılan dilekçede;

 

 

“Tabiat Parkı 2009 Revizyon Planı Danıştay nezdinde açılan dava sonucu 25 Aralık 2013 tarihinde iptal edilmiş olup karar Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından 09 Mart 2017 tarihinde onaylanmıştır. Bu nedenle Tavuk Adası’nda yapılacak çalışmalar; 2004 Plan Kararları ve Hükümlerine, Milli Parklar Kanunu’na, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu’na ve Kıyı Kanunu’na uygun olmak durumunda olup doğal doku ve kıyı değiştirilemez” denildi.

 

 

BU SORULARA İKİ AYDIR YANIT YOK!

 

 

Tavuk Adası’nda inşaat faaliyetlerinin başladığına dair çıkan haberlere dikkat çekilen dilekçede kaymakamlığa; “Ada’da yapılan kıyı dolgusu- iskele hakkında herhangi bir izin başvurusu yapılmış mıdır? Kullanılan malzemenin niteliği tespit edilmiş midir? Ayrıca ilgili kurullardan izinler alınmış mıdır? Eğer izin alınmadıysa ilgili kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?” gibi sorular yöneltildi.

 

 

Platform, Ada’da yapılan çalışmalarla ilgili fotoğraflarda manastır dışında, mutlak koruma alanı üzerinde, tabiat parkı plan hükümlerine aykırı olarak kepçelerle çalışıldığı, kuzey ve güney bölgeler arasında yollar açıldığı, toprağın kazılarak düzeltmeler yapıldığı, bu yolla korunması gereken ekosisteme zarar verildiği görüldüğüne dikkat çekerek kaymakamlığa ikinci bir dilekçe gönderdi.

 

 

BÜYÜK SERMAYE AYVALIK ADALARINA GÖZ DİKTİ

 

 

İki aydır ilgili kurumlara verdikleri dilekçelerine yanıt alamadıklarını belirten Dernek Başkanı Nebahat Dinler, “Cunda Adası’na çok yakın mesafede yer alan, Doğal Sit Alanı statüsündeki Tavuk Adası, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içinde, mutlak koruma alanında kalmakta. 2000’li yıllardan itibaren büyük sermaye gruplarının tabiat parkından yer almasıyla birlikte Dikran Masis’in sahibi olduğu Eskidji isimli şirket 17 dönümlük Tavuk Adası’nın 14 dönümlük tapulu alanını satın aldı. Ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığınca, harap haldeki Aya Yani Manastırı’nın bulunduğu yaklaşık 3 dönüm arazi restore edilmek üzere Masis’e tahsis edildi. Ancak şirketin otel projesi ve günübirlik turistik tesis talebi onaylanmadı” dedi.

 

 

‘KEYİF ADASI’ YAPILMAK İSTENİYOR

 

 

2022 yılında Ada’ya götürülen beton bloklarla iskele çalışmalarına başlandığını ve dolgu yapılarak kıyı şeridinin değiştirildiğini belirten Dinler, “Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, doğal yapısı bozulmamış 20 adası, ekolojik yapısı, biyolojik çeşitliliği, güzellikleri ve peyzajı ile korunması gereken alanların başında gelmektedir. Dikran Masis’in ‘keyif adası’ hayallerini gerçekleştirmesi için 2004 plan kararlarında değişikliğe gidilmesi gerekir. Tavuk Adası’nı mutlak koruma alanından çıkartan 2013 Revizyon planını taslak aşamasında nasıl geri çektirdiysek yeni girişimlere de geçit vermeyeceğiz. Bu tavuk altın yumurtlamaz!” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: evrensel.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir