Türkiye turizminde 2008 sezonu için yüzler şimdiden gülüyor. Paket tur fiyatlarında yüzde 30 artış olmasına rağmen erken rezervasyonlarda patlama yaşanması, turizm sektöründe hedeflerin üzerine çıkılabileceği beklentilerini arttırırken, Avrupalı ve Rus turist getiren tur operatörleri şimdiden otelleri kapatmaya başladı. Bu durum erken rezervasyon yaptırmayan yerli turistlerinde sezonda yer bulamama sıkıntısını gündeme getirdi.

2007 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17,8’lik artış yaşanan turizm sektöründe 23 milyon turist ve 18.5 milyar dolar gelire ulaşıldı. Bu yıl da sektör temsilcilerinin beklentileri bu rakamların aşılabileceği yönünde. Avrupa pazarında yüzde 10, Rusya pazarında ise yüzde 20’nin üzerinde artış bekleyen turizmcilerin beklentilerini yükseltmesinin ana nedeni erken rezervasyonlarda bu yıl geçen yılların aksine bir artış trendi yaşanması. Ancak bu gelişme yerli turist açısından bir sıkıntıya da işaret ediyor. Türkiye’de iç pazarda turizm hareketini gerçekleştiren yaklaşık 3 milyonluk bir potansiyel var. Bunun yaklaşık 1 milyonu tur operatörleri ile tatile gidiyor. Geçtiğimiz yıl sadece Antalya bölgesinde 415 bin yerli turist otellerde tatil yaptı.

Akdeniz bölgesindeki otellere yoğun ilgi olduğunu belirten Club İremtur Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Ulubay, erken rezervasyonlara göre otel kapasitelerinin şimdiden yüzde 40 dolduğunu söylüyor. Bu oranın çok ciddi olduğunu ve sezonun yoğun geçeceğini gösterdiğini dile getiren Ulubay, özellikle Avrupalı turistin geçen yıldan daha fazla erken rezervasyon yaptırdığını söylüyor ve son dakikacıların sayısının azaldığını belirtiyor. Ulubay, yerli turistin yer bulamama ihtimalinin arttığını ancak onların da uygun fiyatlı tatil yapabilmesi için erken davranması gerektiğini dile getiriyor.

Kotalarımız erken dolacak
Erken rezervasyon talebinin artmasıyla ETS Tur da bu yıl erken rezervasyon tarihlerini bir ay öne çekti. ETS Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, “Özellikle Avrupalı ve Ruslar erken rezervasyon oranlarını arttırdı. Bu durum yerli turist için biraz sıkıntı yaratabilecek gibi duruyor. Kontratlarını geçen yıldan yapan yerli tur operatörlerinin yer sıkıntısı yok. Çünkü otellerde yeterli blokajımız var” diyor.

Bu yıl iç pazarda erken rezervasyon yaptıranların daha şanslı olduğunu belirten Akdeniz Otelcileri Birliği Başkanı (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatur ise “Otelciler olarak yerli ya da yabancı ayrımı yapmak istemiyoruz. Ama bir otelci için önemli olan önünü görmek. Bu nedenle yerli turist uygun fiyata tatil yapmak istiyorsa erken rezervasyon avantajını kullanmalı” diye konuşuyor.

Euro turisti çekecek
Bu arada Avrupalı turistin Türkiye’ye yöneleceği beklentisi Independent gazetesinde İngiltere ekonomisine ilişkin bir manşet haberde de ortaya çıkıyor. Euronun İngiliz sterlini karşısında rekor seviyeye yaklaşmasının bedelini İngiliz turistlerin ödeyeceği belirtilen haberde İngiltere Seyahat Acenteleri Derneği, euronun değerindeki yükselişin, İngiliz turistleri Türkiye ve Mısır gibi ülkelere yönlendirebileceğini öngörüyor. Yılda toplam 42 milyon İngiliz tatili yabancı ülkelerde geçiriyor. Bu tatillerin yaklaşık 31 milyonu Euro bölgesi ülkelerinde gerçekleştiriliyor.

Yerli turist hızlı hareket etsin / Osman Ayık (Şampiyon Otelleri’nin Sahibi)
Avrupa ve Rusya pazarında bu yıl satışlar çok iyi gidiyor. Erken rezervasyonlar hızlı akıyor. İç pazarda yerli müşterinin hızlı hareket etmesi lazım ki yer bulabilsin. Avrupa pazarından turist sayısında yüzde 5 ile 10 arasında bir artış var. Rusya’dan gelen turist sayısındaki artış Avrupa pazarını da erken rezervasyona zorluyor.

Rusya’dan talep de fiyat da arttı / Ayhan Bektaş (OTI Yönetim Kurulu Başkanı)
Artan tur paket fiyatlarına rağmen Rusya’dan erken rezarvasyon oranı yükseldi. Paket tur fiyatları bin 100 dolardan bin 500 dolar seviyesine geldi. Avrupalı tur operatörleri de bu yıl erken davrandı. Özellikle Almanya’da erken rezervasyon oranı önemli oranda arttı. Bunda Rusya pazarında yaşanan hareketliliğin doğrudan etkisi oldu.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir