İnönü Vakfı Başkanı ve İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, Ankara’nın Başkent oluşunun 84. yılı nedeniyle düzenlenen söyleşide, bu süreci babasının hatıraları ile anlattı. Toker, Atatürk’ün en iyi şehirci mimarlara danışarak Ankara’da inşalara başladığını ve çağdaş bir başkent kurduğunu söyledi.

İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, “Babam, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kendisi gibi genç bir başkentinin olmasını istiyor. Böyle bir hayali gerçekleştirebileceğimiz tek bir yerin varolduğuna karar veriyor: Ankara” dedi.

Ankaralılar Vakfı tarafından cumhuriyetin kuruluşunun ve Ankara’nın başkent oluşunun 84. yıldönümü nedeniyle söyleşi düzenlendi.

Söyleşinin konuğu İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, Ankara’nın başkent olma sürecini anlattı. Lozan Barış Antlaşması imzalandıktan ve yabancı işgal güçleri İstanbul’u boşattıktan sonra babası İsmet İnönü’nün aklında hep “Hükümetin merkezi ne olacak?” sorusunun dolaştığını belirten Toker, İnönü’nün düşünceleri hakkında şunları aktardı:

KENDİ GİBİ GENÇ BAŞKENT

“Babam, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kendisi gibi genç bir başkentinin olmasını istiyor. Kurtuluş Savaşı’nın zorluklarını çekmiş, yorgun, ümitsiz mehmetçiklerimize sahip çıkmış, güç vermiş Anadolu’nun yüreğindeki bir yer. Yepyeni, tam Anadolu çocuğu, çağdaş Türkiye’ye örnek olacak genç bir başkent! Böyle bir hayali gerçekleştirebileceğimiz tek bir yerin varolduğuna karar veriyor: Ankara.”

Bu karardan sonra İnönü’nün hükümet üyesi ve Malatya Milletvekili olarak 14 arkadaşıyla Ankara’nın başkent oluşunu öngören önergeyi TBMM’ye verdiğini dile getiren Toker, bu duruma tüm dünyanın şaşırdığını kaydetti.

EN İYİ MİMARLARA DANIŞTI

Toker, “Nasıl olur, İstanbul’u bırakıp Ankara’ya, Anadolu’nun bozkırının ortasındaki, ismi cismi bilinmeyen bir kasabaya ’başkent’ denilebilir mi? Muhakkak bir yanlışlık var. Olsa olsa geçici bir heves. Akılları başlarına gelir ve tekrar tabiat güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle dolu İstanbul’a dönerler’ diyorlar. Ama onların bilmedikleri, anlayamadıkları birşey vardı, birçok şeyler vardı ama en mühimi, asırlık bir imparatorluğun temelleri üzerinde yeni bir ülkenin doğuşuydu” dedi.

Atatürk’ün “içerden kuyusunu kazmak isteyenlere rağmen” en iyi şehirci mimarlara danışarak Ankara’da inşalara başladığını ve çağdaş bir başkent kurduğunu anlatan Toker, yabancı büyükelçiliklerin İstanbul’dan taşınmak istememesi üzerine Atatürk’ün onlara geç saatlere randevu verdiğini, böylece Ankara’da kalmaya mecbur ettiğini bildirdi.

Toker, kendisinin de böyle bir Ankara’da doğduğunu ve iyisiyle kötüsüyle bu kentle birlikte büyüdüğünü söyledi.

Ankara’nın o zamanki parkları, Atatürk Orman Çiftliği, sergi salonları gibi çağdaş yaşamı hakkında bilgi veren Özden Toker, konuşmasının ardından kimi soruları yanıtladı.

Söyleşiye dinleyici olarak yazar Adalet Ağaoğlu, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden gibi isimler de katıldı.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir