Datça’da 30 yıl öncesine kadar kullanılan su değirmeninin turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. Belediye Başkanı Karakullukçu, “Değirmeni restore ettirdikten sonra kültür merkezi yapacağız. Burası, Datça’nın kültürünü yansıtan müze olacak” dedi.

asirlikdegirmen.jpg

Datça Belediye Başkanı Erol Karakullukçu, yaptığı açıklamada, Datça’nın Ilıca mevkisinde bir yanında Ilıca gölü, bir yanında deniz olan tarihi değirmenin kültür merkezi olması için çalıştıklarını söyledi.

Değirmenin, belediyece 5 yıl süre ile kiralandığını belirten Karakullukçu, “Amacımız, buranın aslına uygun biçimde restore edilerek kültür turizminin bir parçası olması” dedi.

İlçenin son zamanlarda turizmde öne çıktığını ifade eden Erol Karakullukçu, şunları kaydetti:”Biz, Datça’yı sadece turizm kenti olarak düşünmüyoruz. Datça, aynı zamanda bir kültür kenti. Datça yarımadası, bundan 3 bin yıl önce de kültürel etkinliklerin yapıldığı bir turizm kentiymiş. Bu nedenle biz,turizmin yanında Datça’nın bu yönünü de ön plana çıkarıyoruz. Datça’nın bu yönüne de sahip çıkmaya çalışıyoruz. Ilıca gölü yakınlarındaki değirmen, yakın zamana kadar kullanılıyordu. İlçenin kültüründe de çok önemli bir yeri var. Değirmen, Datça’nınmimari özelliklerini de yansıtıyor. Datçalıların kültüründe önemli biryeri olan, ancak yangında zarar gören değirmeni restore ederek ilçemizekazandırmak istiyoruz. “Değirmeni restore ettikten sonra kültür merkezi yapmayı planladıklarınıbelirten Karakullukçu, “Burası, Datça’nın kültürünü yansıtan bir müzeolacak. Burada resim sergileri, söyleşiler olacak. Geçmişte Datça’dakiyaşamı anlatan yapıtlar sergilenecek” diye konuştu.

Değirmenin çevresinde de düzenleme yapacaklarını bildiren Karakullukçu,”Önüne yaya yolu yapmayı planlıyoruz. Değirmenin yanındaki, gölüne trafında ahşap yol yapacağız. Gelenler gölün güzelliği seyretme imkanı da bulacak” dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir