Bodrum’daki antik Pedasa kenti, tarihi eser kaçakçıları tarafından yağmalandı. Kazı ekibinin başkanı ise, “Kaçakçıların maddi imkânları bizde olmadığı için onlar daha hızlı. Yakında çıkaracak eser bulamayacağız” dedi

Bodrum’daki Antik Pedasa Kenti, tarihi eser kaçakçıları tarafından yağmalandı. “Kaçakçılar bu bölgede bizden daha çok kazı yapıyor, daha hızlı davranıyor” diyen Karya Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, tek bekçinin görev yaptığı antik yerleşimin koruma altına alınması gerektiğini söyledi.
Gümüşlük Akademisi Vakfı tarafından Bodrum Ticaret Odası’nda düzenlenen ‘Pedasa Antik Kenti, Lelegler, Karyalılar ve Yarımadanın Kültürel Zenginliği’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Diler, Pedasa Antik Kenti’nde 8 yıldır kazı çalışmalarının başkanlığını sürdürdüğünü belirtti.
Prof. Dr. Diler, 450 metre rakımlı Gökçeler Dağı’nda M.Ö. 1500 yıllarında kurulan ve Leleg Krallığı’nın başkenti ve en önemli ticari merkezlerinin başında gelen Pedasa Antik Kenti’nin, kayıp uygarlık Atlantis gibi dünya tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Çeşmeyi götürdüler

Karia bölgesinin en önemli sekiz kentinden biri olan Pedasa Antik Kenti’nde, geçtiğimiz yıllarda ünlü Athena Tapınağı’ndaki bir sütun çalınmış, yaklaşık üç bin yıllık olduğu belirtilen ve koruma altına alınan Leleg Çeşmesi de, sütunlarıyla birlikte götürülmüştü.

‘İnternette satıyorlar’
Pedasa Antik Kenti’nin dünyanın ortak mirası olduğunu ve burada yapılan kazı çalışmalarıyla Leleg, Karya ve Yunan adalarındaki medeniyetlerin ortak noktalarının bulunduğunun anlaşıldığını belirten Prof Dr. Diler şöyle devam etti:
“Yaklaşık 200 hektarlık bir alana yayılan antik kentte başlattığımız kazı çalışmalarına ekonomik güçlükler nedeniyle yılın 12 ayı devam edemediğimiz gibi, tarihi mirasımızı korumakta da büyük güçlük çekiyoruz. En yeni teknolojik cihazlarla antik kenti talan eden tarih yağmacıları ve kaçakçılar maalesef şu ana kadar arkeologlardan daha çok kazı yapıp daha çok eser çıkarmış durumda. Yani kaçakçılar bizlerden çok daha hızlı çıktı. Bu nedenle Bodrum’da birçok konuda organize olamayan sivil toplum örgütleri en azından, tarihi, kültürel mirası korumak için bir araya gelmeli ve dünyanın en önemli kültür hazinesinin bulunduğu antik kenti koruma altına almanın yolunu aramalı. www.definem.com internet adresinden dahi eserlerin pazarlamasını yapan, define aramada pratik bilgiler vermeye başlayan definecilerin bizden hızlı davranması nedeniyle ileride gün ışığına çıkaracak eser bulamayacağız.”

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir